Kırım Tatar halkının temsilcileri, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri ile görüştü

Haberler
Anife Bilal
07 Nisan 2021, 22:09
Anife Bilal
07 Nisan 2021, 22:09

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Kıyiv’de Kırım Tatar halkının temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşmede Rus işgal altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumu ele alındı.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović, bugün Kıyiv’de gerçekleştirdiği kısa süreli resmi ziyaret sırasında Kırım Tatar milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı, Ukrayna milletvekili Ahtem Çiygöz ile görüştü. Ziyaret sırasında taraflar Rus işgal altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumu ile bağlantılı olan konuları ele aldı.

KIRIM TATARLARINA YÖNELİK ZULÜM KONUŞULDU

Görüşme ile ilgili sosyal medya üzerinde açıklama yapan KTMM Başkanı Çubarov, “Görüşmede ele alınan bir dizi konunun arasında ayrıca işgalci Rus yönetiminin, Kırım Tatarlarına yönelik sistematik ve kasıtlı zulüm, siyasi tutsakların durumu ve onların serbest bırakılma ihtimali, işgalci devletin Birleşmiş Milletler (BM) Adalet Divanı’nın KTMM yasağını kaldırma kararı dahil uluslararası mahkemenin kararlarına uymaması, Kırım Platformu hazırlıkları ile ilgili konular görüşüldü.” diye bildirdi.

İŞ BİRLİĞİ KONUSUNDA ANLAŞILDI

Ayrıca Çubarov, görüşme sonunda tarafların işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatar halkının hakları ve genel olarak insan hakları durumu ile ilgili daimi bilgi alışverişinin önemini ve gerekliliğini vurgulayarak, iş birliği yapma konusunda anlaştığını aktardı. Daha önce, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin İnsan Hakları Komiseri Mijatovic’i Kırım’a göndermenin yollarını aradığını bildirilmişti. 

ZİYARETLER UKRAYNA ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Öte yandan Rusya uluslararası gözlem misyonlarının Kırım’a Ukrayna’dan giriş yapmasını engelliyor.