Geleneksel Kırım Tatar evleri Eskişehir'de konuşuldu

Haberler
_QHA Ankara
02 Mayıs 2019, 18:06
_QHA Ankara
02 Mayıs 2019, 18:06

“Kırsal Peyzaj Alanları” kapsamında 26-27 Nisan tarihleri arasında 18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü Etkinlikleri Eskişehir’de gerçekleştirildi.

ICOMOS Türkiye, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Eskişehir Valiliği işbirliği ile düzenlenen etkinlikte Yıldız Teknik Üniversitesi, Restorasyon Ana Bilim Dalı yüksek lisans öğrencisi Tuğçe Vatansever ve tez danışmanı Doç. Dr. Aynur Çiftçi ile birlikte ‘‘Eskişehir’in Mahmudiye İlçesi’ne Bağlı Mesudiye Köyü’ndeki Geleneksel Yapıların Mimari Özellikleri ve Yapım Teknikleri’’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

ICOMOS Türkiye’nin ikinci başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay’ın da konuşmacıları arasında yer aldığı sempozyuma yoğun ilgi ve katılım gösterildi.

KULLANILMAYAN OKULLAR EĞİTİM MERKEZİ OLACAK

Sempozyum sonunda yapılan değerlendirmede, Mesudiye Köyü’nde kullanılmayan iki okul binasının yeniden kullanıma kazandırılmasını öngören bu proje ile kadınların, çocukların ve okuma – yazma bilmeyenlerin yararlanabileceği bir eğitim merkezi haline getirilmesi kararlaştırıldı.

MESUDİYE KÖYÜ’NE TEKNİK GEZİ

Sempozyumdan önceki gün ise Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Doç Dr. Aynur Çiftçi, Doç. Dr. Ayten Erdem, Arş. Gör. Zeynep Uzun Aktaş ile yüksek lisans öğrencileri Tuğçe Vatansever ve Müzeyyen Betül Turan Mesudiye Köyü’ne yaptıkları teknik gezi sırasında köyde yaşayan Basri ve Behice Demir, İrfan Poltara, Hatice Poltara ve Serap Poltara tarafından misafir edildi, ekip Kırım Tatar lezzeti olan çibörekten de tatma fırsatı buldu.