Kırım Tatar dilinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması stratejisi, Ukrayna Hükumeti tarafından onaylandı

Haberler
Anife Bilal
07 Nisan 2021, 22:12
Anife Bilal
07 Nisan 2021, 22:12

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Kırım Tatar dilinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması stratejisinin projesini onayladı. Projenin amacı Ukrayna’nın yerli halkının dili olan Kırım Tatar dilinin kalkınması için yasal, kurumsal, mali ve bilgi altyapısını geliştirmek olarak belirlendi.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, bugün düzenlediği oturumda Kırım Tatar dilinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması stratejisinin projesini kabul etti. Proje Ukrayna vatandaşlarının etnik kimliklerine bakmaksızın Kırım Tatar dilini öğrenmeye teşvik ederek, Kırım Tatar dilinin kullanım alanlarının geliştirilmesinin öngörüyor. Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen belgeye göre, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı ilgili kurumlar, Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna Ulusal Bilgi Akademisiyle birlikte Ağustos 2020’ye kadar 2022-2032 yılları Kırım Tatar Dilinin Geliştirilmesi Stratejisi’ni hazırlayacak.

“KIRIM TATAR DİLİ UKRAYNA İÇİN BÜYÜK FIRSATLARIN ÖNÜNÜ AÇIYOR”

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı Oleksiy Reznikov, projenin kabul edilmesini yorumlarken, “Bu proje 10 yıllık çalışmanın temelini oluşturuyor. Ukrayna Cumhurbaşkanının geliştirilmesine talimat verdiği 2022-2032 yıllarında, Kırım Tatar Dilinin Geliştirilmesi Stratejisi’nin oluşturulmasına doğru atılan ilk adım.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar dilini UNESCO’nun tehdit altındaki diller listesinde bulunduğunu, Rus işgalinin ise bu sorunu daha da kötüleştirdiğini vurgulayan Bakan, “Kırım Tatar dili, Ukrayna için henüz tam olarak algılayamadığımız büyük fırsatların önünü açıyor.” dedi.

“İLGİLİ PROJE KIRIM’I İŞGALDEN KURTARMA STRATEJİSİNİN BİR PARÇASI”

Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, Kırım Tatar dilinin geliştirilmesinin Kırım’ı işgalden kurtarma stratejisinin önemli bir parçası olduğunu belirterek, “Proje, özellikle işgal altında bulunan ana vatanında dilin kalkınmasına yönelik tüm koşullarının sıfıra indirildiği bu dönemde, yerli halkın dilini ve kimliğini korumayı amaçlıyor.” diye konuştu.