Kırım Tatar diasporasından, Rus işgalcilerin Nariman Celal'i ve 4 Kırım Tatarını alıkoymasına tepki!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Eylül 2021, 19:59
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Eylül 2021, 19:59

Ayyıldız Huri KAPTAN /QHA Ankara

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki işgalci yönetimi Kırım Tatarlarına baskı uygulamaya devam ediyor. Kırım Tatar diasporası, Rus işgalcilerin, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i ve 4 Kırım Tatarını alıkoymasını sert bir dille kınayarak tepki gösterdi.

Rus işgalci güçler, son iki günde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını alıkoydu. Alıkonulan Kırım Tatarlarından hala haber alınamazken işgalci Rusya’nın hukuksuz uygulamalarına peş peşe, çok sayıda tepki yağdı. Kırım Derneği Genel Merkezi yetkilileri bugün Ankara’da gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrası, Rus işgalcilerin 5 Kırım Tatarını alıkoymasına dair kınama konuşması yaparak Kırım Tatar diasporası adına bu hukuksuzluğa sert tepki gösterdi. QHA’ya özel demeç veren Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar şunları kaydetti:

QHA: Rus işgalci güçlerin, son iki günde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını alıkoyması hakkında neler söylemek istersiniz?

Mükremin Şahin: Bu haberi bugün işittik ve genel kurulumuzda bu konu ile ilgili kınama konuşması ve kınama kararı alındı. Bu son derece üzücü bir durum. Kırım Tatar halkına yönelik yapılan baskılar, zulümler her şey ortada. Bu da artık işin son noktası. Nariman Celal, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı ve Kırım’da yaşayan bir arkadaşımız. Tüm Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarları olarak bu durumu kınıyoruz. Bu kesinlikle doğru bir hareket değil. Kırım Tatarları bu olaya çok sert tepki göstermektedir.

QHA: Rus işgalciler 3-4 Eylül 2021 tarihlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarını daha alıkoydu. Celal ile peş peşe gelen bu alıkoymalar sizce ne anlama geliyor?

Av. Namık Kemal Bayar: Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal başta olmak üzere bizim Kırım’da yaşayan vatandaşlarımıza yönelik tüm bu baskınlar ve alıkoymalar başlı başına birer suçtur. Rusya devleti ve yetkilileri de uluslararası hukuk önünde açıkça ve alenen suç işlemektedir. Bu; hürriyeti tahdit suçu başta olmak üzere pek çok suça giriyor, zorla alıkoyma vs.) Biz bunu kınıyoruz, hatta lanetliyoruz. Çünkü bunlar bizim vatandaşlarımıza karşı işlenmiş suçlar ve tüm bunları bu şekilde görüyoruz.