Kırım Tatar avukata, "Ukrayna'nın Emektar Hukukçusu" unvanı

Haberler
Anife Bilal
29 Haziran 2021, 12:08
Anife Bilal
29 Haziran 2021, 12:08

Kırım Tatar avukat Emine Avamileva, “Ukrayna’nın Emektar Hukukçusu” unvanına layık görüldü. Rusya 2014 yılında Kırım’ı işgal ettikten sonra, Avamileva’nın faaliyetleri Kırım Tatar halkının hakları ve siyasi tutsakları savunma yönünde yoğunlaştı. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in 28 Haziran 2021 tarihinde imzaladığı “Ukrayna Anayasa Günü vesilesiyle Ukrayna Devlet Ödüllerinin Verilmesi Hakkında” başlıklı kararda, Kırım Tatar avukat Emine Avamileva’nın adı da yer aldı. Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi tutsakları savunan ve Kırım Tatar halkının hakları için mücadele eden Avamileva, mesleğindeki önemli başarılar ve yüksek profesyonellik için “Ukrayna’nın Emektar Hukukçusu” unvanına layık görüldü.

EMİNE AVAMİLEVA

Avukat Emine Avamileva, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanlık Divanı üyesi ve KTMM’nin Kırım Tatar Dilinde Eğitim ve  Kırım Tatar Dilinin Kırım’da Devlet ve Toplumunun Tüm Alanlarında Kullanılması Konularından Sorumlu Dairesinin Başkanı. Avamileva işgal altındaki Kırım’da siyasi baskılara uğrayan Kırım Tatarlarını savunuyor. 

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, 2020 yılında Kırım Tatar avukat Emine Avamileva’yı üstün hizmet belgesiyle ödüllendirmişti.