Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev serbest bırakıldı: Karşılamaya gelenler alıkonuldu

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Kasım 2021, 21:18
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Kasım 2021, 21:18

Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev on iki günlük tutukluluğun ardından serbest bırakıldı. Ancak işgalci güvenlik görevlileri Semedlâyev’i karşılamaya gelen hemen hemen herkesi alıkoydu.

Akmescit’te 23 Kasım 2021 tarihinde on iki günlük tutukluluğun ardından Kırım Tatar avukatı Edem Semedlâyev serbest bırakıldı. Semedlâyev, kendisini destekleyen herkese teşekkür etti. Semedlâyev, mahkeme öncesi tutukevinden serbest bırakılmadan önce Rus işgalci güvenlik güçleri, 44 Franka Bulvarı’nda onu karşılamaya gelenleri alıkoymaya başladı. Son bilgilere göre, alıkonulanların sayısı yirmiyi aşkın. Bunun yanı sıra işgalci güvenlik güçlerinin gazeteci Enver Alimov’u da alıkonulduğu öğrenildi.

QHA’ya açıklamada bulunan avukat Lilya Gemeci, tüm tutukluların otobüse götürüldüğünü söyledi. Avukat, “Burada insanlarla dolu bir otobüs var. Erkekler gözaltına alındı. Toplamda 31 kişi.” dedi. İnsan hakları aktivisti Mumine Saliyeva’ya göre, alıkonulanlar arasında 14 yaşında bir kız çocuğu da var. Rus polisi alıkonulanların nereye götürüldüğünü söylemedi.

Bu arada, QHA’nın bir başka insan hakları aktivistinden edindiği bilgiye göre ise tutukluların sayısı daha da fazla olabilir.