Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev: Hiçbir hapis ve para cezası Kırım Tatarlarının iradesini kıramaz

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Kasım 2021, 12:08
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Kasım 2021, 12:08

Kırım Tatar avukat Edem Semedlayev, on iki günlük tutukluluğun ardından serbest bırakılırken kendisini karşılamaya gelen vatandaşlara karşı Rus işgalcilerin sert davrandığı videonun sosyal medyada yayımlandığını belirtti. İnsanların iyi niyetle geldiklerini ancak hapis ve para cezalarına çarptırıldıklarını söyleyen Semedlayev, “Hiçbir hapis ve para cezası Kırım Tatarlarının iradesini kıramaz” dedi.

Kırım Tatar avukat Edem Semedlayev, 23 Kasım’da on iki günlük tutukluluğun ardından serbest bırakılırken Rus işgali altındaki sözde Akmescit (Simferopol) Demiryolu Mahkemesi yakınlarında kendisini karşılamaya gelen herkese dün bir kez daha teşekkür etti. Rus işgalcilerin vatandaşlara yönelik baskılarını gözler önüne seren videonun yayımladığına işaret eden Semedlayev konuya ilişkin şunları kaydetti:

“İnsanlar iyi niyetle geldiler. Sadece tanışmak ve serbest bırakıldığım için tebrik etmek amacıyla orada bulundular. Ancak insanlara her zaman olduğu gibi böyle temel izin bile verilmedi. İnsanlar ellerinde balonlarla geldiler. Bağırıp çağırmadılar ve hiçbir salgın tedbir kuralını ihlal etmediler. Ancak bugünkü yargılamaların sonucu olarak, alıkonulan erkekler, 10 ile 12 gün arası hapis cezasına çarptırıldılar. Alıkonulan tüm kadınlara da para cezası kesildi.”

SEMEDLAYEV: HİÇBİR CEZA, KIRIM TATARLARININ İRADESİNİ KIRAMAYACAK

Bu tür olayların Kırım Tatarlarının iradesini hiçbir zaman kıramayacağının altını çizen Semedlayev, “Çünkü ihtiyacı olan herkesin, yardımına koşmaya hazır ve duyarlı insanlar var.” dedi.

Avukat Semedlayev, “Hiçbir hapis ve para cezası, Kırım Tatar halkının, Kırım Müslümanlarının desteğini engelleyemeyecek. Çünkü biz buna çok alıştık, öyle büyüdük. Yakınlarda biri kötüyse, birinin yardıma ihtiyacı varsa, kenara çekilip duramayız. Eğer vatandaşımızın başına bir şey gelirse veyahut yardıma ihtiyacı olduğunu öğrenirsek yardımına koşarız. Bunlar Müslümanların, Kırım Tatarlarının iradesini kıramaz.” diye konuştu.