Kırım Tatar aktivistlerden siyasi tutsaklara destek çağrısı

Haberler
Anife Bilal
30 Eylül 2021, 11:34
Anife Bilal
30 Eylül 2021, 11:34

Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlya, hukuksuz bir şekilde alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’a ve tüm siyasi tutsaklara destek verme çağrısı yaptı.

Kırım Tatar aktivistler, Rus işgali altındaki Kırım’da işgalci yönetim tarafından düzmece davalar çerçevesinde yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek kampanyası başlattı. Aktivistlerin hazırladığı videoda, Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlya, hukuksuz bir şekilde alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’a ve tüm siyasi tutsaklara destek verme çağrısında bulundu. 

Zair Smedlya’nın konuşması:

Bugün arkadaşlarımız hapishanede, halkımızı onlara ve tüm siyasi tutsaklara destek vermeye davet ediyorum. Onların ne şekilde alıkonulduğunu biliyoruz. Birçok kişiye kötü muamele uygulandı. Zamanında Nazilerin kullandığı yöntemlerden daha kötü yöntemleri kullanarak alıkonulanlara istedikleri şeyleri söylettiler. Ben bir kere daha Nariman Celal, Asan Ahtomov ve Aziz Ahtemov’a destek verdiğimi bildiriyorum. Onların hiçbir suç işlemediğini biliyorum. Siyasi tutsaklara özgürlük!”

İŞGALCİLER 86 KIRIM TATARINI SİYASİ NEDENLERLE ALIKOYUYOR

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmıla Denisova, Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi nedenlerden ötürü 86’sı Kırım Tatarı olmak üzere 121 Ukrayna vatandaşının alıkonulduğunu bildirdi. 

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.