Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov’un manevi tazminat davasında karar açıklandı

Haberler
Anife Bilal
26 Haziran 2021, 14:24
Anife Bilal
26 Haziran 2021, 14:24

Eski siyasi tutsak Kırım Tatarı Kazim Ametov, kötü alıkonulma şartlarından dolayı Rusya Federasyonu’na karşı açtığı tazminat davasının sonucu belli oldu. Davayı gören Akmescit kentinin sözde Jeleznodorojnıy Bölge Mahkemesi, Ametov’un tazminat talebini kısmen onayladı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit kentinin sözde Jeleznodorojnıy Bölge Mahkemesinde, dün Kırım Tatar eski siyasi tutsak Kazim Ametov’un Rusya Federasyonu’na karşı açtığı manevi tazminat davası görüldü. Kırım Dayanışması tarafından yapılan açıklamada, işgalci mahkemenin tazminat talebini kısmen kabul ederek, Ametov’a 190 bin ruble (23 bin TL) tazminatın ödenmesine hükmettiği bildirildi. Sözde mahkemenin kararını değerlendiren avukat Rüstem Kâmilev, Kazim Ametov’un savunmanın 521 bin ruble tazminat talep ettiğini belirterek sözde mahkeme kararına itiraz edeceğini aktardı.

KAZIM AMETOV’UN TAZMİNAT DAVASI

Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov, Haziran 2019’da tutukevinde alıkonulduğu kötü şartları nedeniyle dava açmıştı. Dava belgelerine göre, Kazım Ametov’un Bahçesaray tutukevinde 8 metrekarelik hücrede, bir havalandırma ve klozet olmadan alıkonuldu. Hücrede tuvalet ihtiyacının giderilmesi için yaşam alanından hiçbir şekilde ayrılmamış bir delik vardı. İçme suyun olmadığı hücrede Ametov hiç avluya çıkarılmadan 7 gün alıkonuldu. Daha sonra Ametov Akmescit tutukevine sevk edildi. Akmescit tutukevinde yatak sayısı az olduğu için koğuştaki tutuklular sırayla uyumak zorunda kullanıyordu. Ayrıca rutubetli, duvarları küf içinde olan koğuştaki pencerede cam olmadığı için, hava soğuk olduğu zaman, tutuklular pencereyi yatakla kapatmak zorunda kalıyordu.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 23 Kasım 2017 tarihinde, işgalci güçler yeni baskınlar düzenleyerek birkaç Kırım Tatar aktivistini gözaltına aldı. Rus işgalcilerin Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında dört Kırım Tatar aktivisti alıkonuldu. Bunların arasında; “26 Şubat davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç bulunuyordu. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, Yusuf Altan isimli şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Nisan 2019’da düzmece  “Veciye Kaşka davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatar aktivistler Bekir Degermenci, Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Asan Çapuh hakkında aldığı kararı açıkladı.

Sözde mahkeme Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci hakkında 3 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik, Asan Çapuh hakkında ise 3,5 yıl şartlı hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik cezası kararı aldı.

İşgalci mahkeme Kırım Tatar aktivistler Kazim Ametov, Ruslan Trubaç ve Bekir Degermenci’yi gasp suçundan suçlu buldu. Asan Çapuh ise hem gasp suçundan hem 3 Kalaşnikof tüfeği ve mühimmat saklamaktan suçlu bulundu.

Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Sudak Şehir Mahkemesi, 12 Nisan 2021’de düzenlenen duruşmada, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov’un cezasını kaldırma ve sabıkasını silme kararı aldı.