Kırım Savcılığı, üç sözde Kırım Halk Milisi üyesine suçlama yöneltti

Haberler
Anife Bilal
05 Mayıs 2021, 20:07
Anife Bilal
05 Mayıs 2021, 20:07

Ukrayna, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinde aktif rol oynayan ve daha sonra devlet kuruluşu statüsü verilen sözde Kırım Halk Milisi üyelerini, tespit etmeye devam ediyor. Bu şahısların yasal yollarla cezalandırılması için çalışma yürüten Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığı, kimlikleri tespit edilen üç Kırım Halk Milisi üyesine suçlama yöneltti.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı tarafından bugün yapılan açıklamada, 2014 yılında yasa dışı kurulan ve Rusya’ya Kırım’ı işgal etmesinde yardım eden sözde Kırım Halk Milisi isimli silahlı grubun üç üyesine daha suçlama yöneltildiğini duyurdu. Savcılık, şahıslara Ukrayna Ceza Kanununun 260. maddesinin 2 fıkrası uyarınca yasa dışı silahlı grubun üyesi olma suçlaması yönetildiğini bildirdi.

ÖRGÜT FAALİYETLERİNE KATILDIĞI TESPİT EDİLDİ

Açıklamaya göre soruşturma sırasında, üç şüphelinin 2014 yılının Şubat ayının başından itibaren yasa dışı oluşturulan sözde Kırım Halk Milisi örgütünün faaliyetlerine katıldığı tespit edildi. Üç şahsın, sözde Kırım Halk Milisi üyesi olarak, işgal altındaki Akyar’da (Sivastopol) yasa dışı olarak vatandaşların belgeleri kontrol ettiği, arabaları durdurarak onları aradığı ve Ukrayna yanlısı aktivistlerin alıkonulmasında yer aldığı ifade edildi.

YARIMADANIN İŞGALİNDE ROL OYNAYAN KIRIM MİLİSİ

2014 yılında kurulan yasa dışı silahlı grup “Kırım Halk Milisi” üyeleri tarafından birçok saldırı ve benzer faaliyetler düzenlenmişti. Kırım milisleri Ukrayna yanlısı aktivistleri kaçırıyor, onlara işkence uyguluyordu. Kaçırılan bazı aktivistler halen kayıp.

Ayrıca Kırım milisleri yerli ve yabancı muhabirlere saldırarak, para ve diğer değerli eşyaları çalıyordu. Kırım milislerinin saldırılarına uğrayan bazı basın mensupları yaralanmış, birkaçı esir alınmış, ama daha sonra serbest bırakılmıştı. Kırım milislerinin Ukrayna askeri birliklerine düzenlediği silahlı saldırıların birçok videosu da internette yayımlanmıştı.