Kırım Savcılığı, Kırımlı gençleri Rus ordusunda askerlik yapmaya zorlayan işgalci yetkiliye suçlama yöneltti

Haberler
Anife Bilal
28 Nisan 2021, 19:18
Anife Bilal
28 Nisan 2021, 19:18

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehri Savcılığı, Kırımlı gençleri Rus ordusunda askerlik yapmaya zorlayan işgalci yetkililerin, yasal olarak cezalandırmasını sağlamak için çalışmal yürütüyor. Savcılıktan yapılan açıklamada, Kırım’ın sözde Krasnoperekopsk Bölgesi Askeri Komiserine suçlama yöneltildiği bildirildi.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığı, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan gençleri, Rus ordusunda askeri hizmete zorlayan işgalci yetkilileri tespit ederek, suçlama yöneltme çalışmalarını sürdürüyor. Savcılıktan bugün yapılan açıklamada, Kırım’ın sözde Krasnoperekopsk Bölgesi Askeri Komiserine, yarımadada yaşayan Ukrayna vatandaşlarını Rus ordusunda askerlik hizmete zorladığı için savaş gelenekleri ve yasaları ihlal etme suçlamasının yönetildiğini bildirildi. 

BEŞ ASKERE ALMA KAMPANYASINI ORGANİZE ETTİ

Sanığın beş askere alma kampanyasını organize ettiği belirtilen açıklamada, “Soruşturma sırasında sanığın Kasım 2018’dan beri ‘Kırım Cumhuriyeti Bahçesaray Bölgesi Askeri Komiseri’ görevini yerine getirdiği ve Nisan 2020’den beri ‘Kırım Cumhuriyeti Krasnoperekopsk ve Krasnoperekopsk Bölgesi Askeri Komiseri’ görevine atandığı tespit edildi. Sözde Komiser Rusya ve işgalci yönetimin, yarımadanın sivil nüfusunun yasa dışı olarak işgalci devletinin silahlı kuvvetlerine askere almaya yönelik politikasını uyguladı. İşgalci devletin üst yönetiminin yasa dışı emirleri uygularken, sanık doğrudan bir plan geliştirdi ve ilgili bölgelerde beş askere alma kampanyasını organize etti.” denildi.

ALTI ASKERİ KOMSERE SUÇLAMA YÖNELTİLDİ

Ayrıca Savcılık şimdiye kadar işgal altındaki Kırım’da, Kırımlı gençleri Rus ordusunda askeri hizmete zorlayan toplam altı askeri komisere suçlama yöneltildiğini belirtti. Açıklamada sanığın ismi belirtilmedi fakat kaynaklar, Kırım’ın sözde Krasnoperekopsk ve Krasnoperekopsk Bölgesi Askeri Komiserinin adı Mihail Annenko olduğunu aktardı.

MART AYINDA RUS ORDUSUNDA ASKERLİK YAPMAK İSTEMEYEN 12 KİŞİ HAKKINDA YARGI SÜRECİ BAŞLATILDI

Hatırlanacağı üzere, Kırım İnsan Hakları Grubu, 2021 yılının Mart ayında, Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen 12 Kırımlı genç hakkında yargı sürecinin başlatıldığını duyurdu. İnsan hakları savunucuları, son bir ayda işgalci mahkemelerin, Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen 7 Kırımlı genç hakkında hüküm verdiğini duyurdu.

28 BİN KIRIMLI RUS ORDUSUNA ZORUNLU ASKERLİĞE ALINDI

Rus işgalci yönetimi 2015 yılında Kırımlıları Rus orduya zorunlu askeri hizmete almaya başladı. 2015’ten bu yana 28 binden fazla Kırımlı genç, zorunlu askerlik yapmak üzere Rus ordusuna gönderildi. İşgalci orduda zorunlu askeri hizmet yapmak istemeyenler ise işgalci yönetim tarafından kovuşturuluyor.  Rus yönetiminin söz konusu faaliyetleri Savaş Zamanlarında Sivillerin Korunmasına Dair Cenevre Sözleşmesini ihlal ediyor.