"Kırım Platformunda sadece bir konu gündemde olacak"

Haberler
Anife Bilal
11 Ocak 2021, 21:18
Anife Bilal
11 Ocak 2021, 21:18

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım Platformunda tek bir konunun gündeme getirileceğini söyledi. Kuleba, Ukrayna ve ortaklarının Platformda sadece Rusya’nın işgal ettiği Kırım’dan nasıl geri çekileceğini görüşeceğini vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım Yarımadası’nın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için düzenlenecek olan Kırım Platformu Zirvesine, Rusya’nın katılmasına karşı çıkılmayacağını belirtti. Obozrevatel haber sitesinde dün yayımlanan röportajda Bakan Kuleba, zirvede sadece Rusya’nın Kırım’dan geri çekilmesi konusunun ele alınacağını vurguladı.

DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA: BUYURSUN GELSİNLER!

Ukrayna tarafının Kırım Platformu Zirvesine Rusya’nın katılmasına karşı çıkmadığını belirten Kuleba, “Katılsınlar. Kırım’ın geri alınması konusunda müzakere sürecine ihtiyacımız var. Müzakerelerin gündeminde bir tek konu olacak; Rusya’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Sivastopol (Akyar) kentinden çekilme yöntemi ve ilgili topraklarda, Ukrayna egemenliği ve yetkisinin yeniden sağlanması konusu. Buyursun gelsinler!” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.
Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.