Kırım Müftülüğünden Türkiye’deki imam hatip liselerine başvuru duyurusu

Eğitim
E. K.
19 Şubat 2020, 14:52
E. K.
19 Şubat 2020, 14:52

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve ilahiyat fakülteleri tarafından yürütülen Uluslararası İlahiyat Programı çerçevesinde, Türkiye’deki uluslararası imam hatip liselerinde ve üniversitelerdeki ilahiyat fakültelerinde eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için başvurular başladı.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ve Kırım’daki Müslümanların dini idaresinin işgalcilerin kontrolü altına geçmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında yeniden kurulan Kırım Müslümanları Dini İdaresinden yapılan açıklamaya göre, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için başvuruların 15 Mart 2020 tarihine kadar https://diyanetburslari.tdv.org sitesinden yapılabilecek.

TÜRKİYE’DEKİ İLAHİYAT FAKÜLTELERİ VE İMAM HATİP LİSELERİ İÇİN BAŞVURU ÇAĞRISI

Başvuru, kayıt ve eğitim koşulları ile ilgili tüm bilgilerin https://diyanetburslari.tdv.org adresinde yer aldığı belirtildi.

Liseyi bitirdikten sonra öğrencilerin aldıkları puanlara göre ilahiyat ve diğer fakültelere girebilecekleri belirtilen açıklamada, “Türkiye Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, 9. sınıf mezunlarını (ayrıca 10., 11. sınıflar) iyi bir ilahiyat eğitimi almaya davet ediyor.” denildi.

Duyuruda, “Kırım ve Ukrayna’nın ana kısmındaki okullardan mezun olanlar uluslararası imam hatip liseleri ve  Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde okuyabilirler. Kazananlara ücretsiz yurt, 3 öğün yemek, kütüphane, açık ve kapalı spor salonları, Türkiye’nin tarihi yerlerine gezi turları, aylık burs, gidiş-dönüş uçak bileti sağlanıyor. Hafız olmak isteyenler için (Kuran’ı ezberlemek isteyenler) ayrı öğretmen veriliyor. Tüm masrafları Türk tarafı karşılamaktadır. Bu program kapsamında 111 ülkeden kız ve erkek öğrenciler eğitim görüyor. Siz de şansınızı kaçırmayın!” ifadelerine yer verildi.

Kayıt konusunda yardım almak isteyenlerin + 38 063 221 54 64. (WhatsApp, Viber, Telegram) telefon numarasından Kırım Müslümanları Dini İdaresinin Kıyiv Temsilciliğini arayabilecekleri kaydedildi.