Kırım Milli Varlık Vakfı Başkanı Mambetov: Şimdiden Ukrayna'dan Türkiye'ye 6 otobüs insan tahliye edildi

Güncel
Anife Bilal
02 Mart 2022, 20:24
Anife Bilal
02 Mart 2022, 20:24

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle bir çok Ukrayna vatandaşı kadın ve çocuk ülkeden ayrılmak zorunda kalıyor. Kırım Milli Varlık Vakfı Başkanı Lenur Mambetov, şu ana kadar Ukrayna’dan Türkiye’ye 6 tahliye otobüsü gönderildiğini bildirdi.

Kırım Milli Varlık Vakfı Başkanı Lenur Mambetov, Rusya’nın saldırılarından dolayı can güvenliği nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kalan Kırım Tatar kadın ve çocukların Türkiye’ye gönderilmeye devam ettiğini bildirdi.

Kırım Milli Varlık Fonu Başkanı Lenur Mambetov, Kırım Haber Ajansına bugün yaptığı açıklamada Lviv’de Kırım Tatar Milli Meclisi Koordinasyon Merkezi oluşturulduğunu anlattı. Merkezin çalışmalarında, Kırım Milli Varlık Fonu ve EVKAF Ukrayna Yardım Vakfı’nın yer aldığını belirten Mambetov, Ukrayna üzerinden Polonya, Türkiye, Çekya’ya geçmek isteyen sığınmacıları aktarmak için kurulan koordinasyon merkezinin, kadın ve çocukları savaş bölgesinden çıkarmak için mücadele ettiğini aktardı.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Mambetov, “Evkaf Vakfı yöneticileri ve gönüllülerin yaptığı işe hayranım. Gündüz liste hazırlıyor, otobüslerle anlaşıyor, gece yolculuğu, insanların Romanya sınırında otobüsten otobüse geçişini kontrol ediyor.” diye bildirdi.