Kırım’ın sözde Başkanı Aksyonov’dan Kırımlılara su tasarrufu hatırlatması!

Kırım
Elvina Khalilova
10 Mart 2020, 18:08
Elvina Khalilova
10 Mart 2020, 18:08

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, yarımadaya Kuzey Kırım Kanalı üzerinden su tedarikinin gerçekleşmediğini hatırlatarak, Kırım’da su tasarrufuna yer olmadığını iddia etti.

İşgal edilen yarımadada düzenlenen basın toplantısında konuşan Aksyonov, Kırım’da içme suyu tedariki ile ilgili durumun “nispeten istikrarlı” olduğunu belirterek, Kırım sakinlerine su tedariki konusunda kısıtlamaya gerek olmadığını ancak tasarruf yapılması gerektiğini kaydetti.

Aksyonov, konuyla ilgili açıklamasında, “Kırım’da suyun sürekli tasarruf edilmesi gerekiyor. Kuzey Kırım kanalı üzerinden su verilmediğini ve tasarrufa ihtiyaç duyduğumuzu hatırlatmamız gerekiyor. Şimdilik bir kısıtlama yok, her şey yolunda. 2016 yılında da aynı durumdaydık. Şimdilik ciddi bir değişme bulunmuyor.”  cümlelerini sarf etti. 

İŞGAL EDİLEN KIRIM’DA SU KITLIĞI YAŞANIYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın su depolarının sadece üçte birinin su ile dolu olduğu bildirildi. Su eksikliğinin en çok Akmescit (Simferopol) kenti ve yarımadanın doğusunda hissedildiği belirtildi.

Kırım’ın sözde Su Yönetimi ve Arazi Islahı Devlet Komitesinden yapılan açıklamada, 24 Ocak 2020 tarihi itibariyle işgal edilen Kırım’ın su depolarının sadece yüzde 30 oranla dolu olduğunu ifade edildi. Sözde Su Yönetimi ve Arazi Islahı Devlet Komitesinin Kerç, Kefe, Sudak ve Yedi Kuyu (Lenino) bölgelerdeki yerleşim yerlerindeki nüfusa garantili su temini sağlamak için çalışmaya devam ettiği bildirildi.