Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü, Ukrayna’da resmi olarak kaydedilecek

Güncel
Anife Bilal
26 Şubat 2020, 13:44
Anife Bilal
26 Şubat 2020, 13:44

Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy tarafından resmi gün olarak ilan edildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, katıldığı “Age of Crimea” (Kırım Zamanı) forumunda 26 Şubat Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü’nü resmi gün ilan etti. Buna göre her sene 26 Şubat günü resmi olarak Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü kaydedilecek.

Kıyiv’de bugün düzenlenen “Age of Crimea” (Kırım Zamanı) forumunda konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, “Tam 6 yıl önce Akmescit’te (Simferopol) devletimizin bütünlüğüne ve birliğine destek vermek amacıyla büyük bir miting düzenlendi. Mitinge katılanların cesaret ve kahramanlığını vurgulamak için bugün ben ‘Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentinin İşgale Direniş Günü’ ile ilgili kararnameyi imzalıyorum. Bu gün her yıl 26 Şubat gününde kaydedilecek.” diye kaydetti.

KIRIM’IN RUS İŞGALİNE DİRENİŞ GÜNÜ

Hatırlanacağı üzere 26 Şubat 2014 tarihinde, 15 bine yakın Kırım Tatarı, binlerce Ukrain ve Kırım’da yaşayan diğer millet temsilcileri, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin çağrısı üzerine Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde toplanarak Rusya yanlısı hain Kırımlı milletvekillerinin Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılmasına ilişkin Anayasaya aykırı kararları kabul etmesini engelledi.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım’ın sivil toplumu, Rusya’nın ve Kırım’daki ajanlarının, güya Kırım’ın gönüllü olarak Rusya’ya “geçişinin” taklidini yapmayı planladığı parlamento toplantısının düzenlenmesini engelleyerek barışçıl şekilde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savundu.

Ancak 27 Şubat 2014 sabah saatlerinde Putin, Kırım’ın şiddet kullanılarak işgal edilmesi senaryosunu uygulamaya başladı. Bunun sonucunda yarımadadaki şehirlerin tüm caddeleri ve büyük karayollarını Rus askerler doldurdu. Rus askerler idari binaları işgal etti, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin üslerini kuşattı, deniz limanlarını ve havaalanlarını ele geçirdi.

Kırımlıların şiddete dayanmayan toplu direnişi maalesef, artık 6 yıldır devam eden Kırım’ın geçici işgalini önleyemedi. Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarları, yüz binlerce Ukrain ve Ukrayna’ya sadık kalan Kırım’da yaşayan diğer milletlerin temsilcileri, Rus işgalcilerin elinde esir kalmaya devam ediyor.