Kırım'ın işgalinin 6. yıl dönümü: Dublin'de protesto eylemi düzenlendi

02 Mart 2020, 14:28

İrlanda’nın başkenti Dublin’de, 1 Mart 2020 tarihinde Kırım’ın işgalinin 6. yıl dönümüne ithaf edilen eylem düzenlendi. 

Liffey Nehri’nin kenarında düzenlenen eyleme katılanlar, Rusya’ya yönelik 6 talep yöneltti. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan aktivist Olena Korniyets, eyleme ilişkin şunları söyledi:

“Dünyaya işgal gerçeğine olan yaklaşımımızı göstermeye ve bilgi vermeye devam ediyoruz. İnsanlara taleplerimizi hatırlatıyoruz. Bunlar şu şekilde; Rusya’dan gelen saldırganlık hakkında bilgilendirme, #LiberateCrimea #Kırım Ukrayna’dır, #SaveATR, Kırım konusunun konuşulmadığı Normandiya Formatı’na hayır, Esirlerin Rusya’daki hapishaneler ve tutukevlerinden kurtarılması, Ukrayna toprak bütünlüğü.

KIRIM’IN İŞGALİ

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu, resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlendi. 18 Mart tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” bir anlaşma imzaladılar.
 
İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın pek çok ülkesi Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım’ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve ilgili yasa, 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı.
 
Avrupa Birliği ve ABD, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı.

Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.


Dublin
İrlanda
Kırım'ın işgali
protesto
Bunlara da bakın: