Kırım'ın işgalinin 6'ncı yılı: Ukrayna, Rusya'ya uygulanan baskıları arttırmayı talep etti

Haberler
Anife Bilal
20 Şubat 2020, 17:47
Anife Bilal
20 Şubat 2020, 17:47

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım’ın işgalinin başlangıcının 6. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada uluslararası toplumu Rusya Federasyonu’na uygulanan siyasi ve ekonomik baskıyı arttırmaya davet etti.

Dışişleri Bakanlığının yayımladığı açıklamada, “20 Şubat 2014’te Rus ordusu, kıtadaki barış ve güvenliği baltalayarak Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’un (Akyar) işgalini başlattı… Rusya tarafından işlenen uluslararası suçun sonuçları trajik; Ukrayna topraklarının işgali, on binlerce ölü ve yaralı insan, bir buçuk milyon iç sığınmacı ile işgal altında terör ve insan haklarının sistematik olarak ihlal edildiği şartlarda yaşamaya mecbur kalan milyonlarca Ukrayna vatandaşı.” diye belirtildi.

Rusya’nın işgalci devlet olarak kendi uluslararası yükümlülüklerini göz ardı ettiği vurgulanan açıklamada Bakanlık, işgalcilerin Ukrayna yanlısı kimliğin (tavrın) ortaya çıkmasını da suç olarak gördüğünü kaydetti. 

Açıklamada işgalcilerin baskılarından Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarlarının zarar gördüğü, Rusya’nın işgal edilen yarımadanın demografik yapısını değiştirdiği, Ukrayna vatandaşlarını Rus pasaportu almaya zorladığı, yarımadayı yoğun bir şekilde silahlandırdığı ifade edilirken, “Ukrayna’daki askeri saldırganlığı durdurmak, yasa dışı alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılmasını sağlamak, uluslararası örgüt ve mahkemelerin kararlarına uymasını zorlamak amacıyla uluslararası toplumu Rusya Federasyonu’na uygulanan siyasi ve ekonomik baskıyı arttırmaya davet ediyoruz.” denildi.