Kırım'daki sözde mahkemede Lenur İslamov'un davası görüldü

Haberler
Anife Bilal
26 Kasım 2020, 19:25
Anife Bilal
26 Kasım 2020, 19:25

Kırım’ın işgalci yönetiminin, Asker sivil toplum kuruluşu Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkan Yardımcısı Lenur İslamov’a karşı açtığı sözde dava bugün Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde görüldü. Duruşma sırasında sözde mahkeme, Lenur İslamov’un hazırladığı video mesajın izlenmesine izin vermedi.

Kırım Tatarlarını savunan avukat Nikolay Polozov, Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde bugün işgalcilerin Lenur İslamov’a karşı açtığı davanın görüldüğünü duyurdu. Avukat, duruşma sırasında sözde mahkemenin İslamov’un hazırladığı video mesajı izlemeye reddederek; savunma hakkını ihlal ettiğini ifade etti. Ayrıca Polozov, duruşma sırasında Rüstem İlyasov isimli tanığın ifade verdiğini belirtti.

Polozov, Asker sivil toplum kuruluşu Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkan Yardımcısı Lenur İslamov’un sözde mahkeme için video mesaj hazırladığını  ancak sözde mahkemenin onu izlemeye reddettiğini anlatarak, “Böylece onlar hem savunma hakkını ağır bir şekilde ihlal etti, hem de müvekkilime kendisine karşı açılan dava çerçevesinde söz hakkı almaya fırsatı tanımadı.” dedi.

Öte yandan, duruşma sırasında şu an hapiste olan Rüstem İlyasov’un ifade verdiğini bildiren avukat, “İlyasov, Lenur İslamov’u tanımadığını söyledi. 2016 yılında Kırım’dan çıkış yaptığı zaman bir üs, çadırlar ve bir kulübe gördüğünü anlattı. Orada bir tanıdıkla görüştüğünü ve daha sonra oradan ayrıldığını söyledi. Lenur İslamov’u şahsi olarak tanımadığını ama hakkında iyi, dürüst ve saygın bir insan olduğunu duyduğunu belirtti.” şekilde anlattı.

Polozov’un aktardığına göre, duruşma esnasında sözde savcı Roman Lobov, İlyasov’un güya daha önce verdiği ifadeyi okudu. Sözde ifadeye göre Rüstem İlyasov, Kırım’dan çıkış yaptıktan sonra Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile görüştü ve ondan kendisine iş bulmasını istedi. Bunun üzerine Kırımoğlu güya İlyasov’u Lenur İslamov’un “Numan Çelebicihan taburuna” gönderdi ve orada ayda 4-5 bin grivna kazanacağını söyledi. Öte yandan Rüstem İlyasov duruşma sırasında böyle bir ifade vermediğini ve soruşturma sırasında kendisine karşı işkence kullanıldığını anlattı.

DAVA, 2015’TE AÇILMIŞTI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü, Ekim 2015’te Lenur İslamov hakkında soruşturma başlatmıştı. Ayrıca işgalciler, İslamov’u Rusya’daki aranan suçlular listesine dahil etmişti.

 İşgalciler, DQTK Başkan Yardımcısı Lenur İslamov’u, güya “yasa dışı silahlı grubu organize etmek, sabotaj faaliyetlerinde bulunmak ve Rusya toprak bütünlüğünü ihlal etmeye yönelik kamuya açık açıklamalarda bulunmakla” suçluyor.

Bunun dışında, Kırım’daki Kremlin kontrolündeki elektrik dağıtım şirketi Krımenergo, Lenur İslamov’dan dev bir tazminat talep ediyor. İşgalcilerin kontrolündeki şirket, İslamov’un koordinatörlüğünü yaptığı ve 2015’te düzenlendiği Kırım’ın sivil ablukası eylemi sonucu bir milyar ruble (14,17 milyon dolar) zarara uğradığını iddia ediyor.