Kırım'daki koronavirüs durumu kötüleşmeye devam ediyor

Haberler
Zera Kırımlı
06 Ekim 2020, 19:17
Zera Kırımlı
06 Ekim 2020, 19:17

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetimi, yarımadada son bir günde tespit edilen yeni tip koronavirüs vakalarını açıkladı.

İşgalci yönetimin açıklamasına göre, Yarımada’da 5 Ekim 2020 tarihinde 136 koronavirüs vakası tespit edildi ve 5 kişi Kovid-19 nedeniyle vefat etti.

Kırım’ın Kremlin’e bağlı yönetiminin açıkladığı verilere göre, salgının başından bu yana yarımadada toplamda 6 bin 334 vaka tespit edildi, 104 kişi koronavirüs nedeniyle vefat etti ve 3 bin 795 hasta iyileşti.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

İnsan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

HASTALAR HASTANEYE GÖTÜRÜLMÜYOR

Bilindiği gibi daha önce, Kırım’daki hasta yoğunluğu dolayısıyla ambulansların koronavirüs belirtileri taşıyan insanların acil çağrılarına ancak bir kaç saat sonra geldiği bildirilmişti. Hasta çağrısına gelen ambulansların ise hastanelerde yer olmadığı gerekçesiyle hastayı hastaneye götürmeyi reddettiği belirtilmişti.

TOMOGRAFİ FİYATLARI ARTIRILDI

Bununla birlikte yarımadada akciğer tomografisi için alınan ücretlerin 3 bin 500 rubleden 5 bine kadar arttığı ifade edilmişti. Ayrıca laboratuvarların 24 saat çalışmasına rağmen Kovid-19 testi yaptırmak için 7-10 gün sonraya randevu verildiği aktarılmıştı.