Kırım'daki bir dinlenme tesisi, Rusya Soruşturma Komitesine devredildi

Haberler
Anife Bilal
31 Aralık 2020, 16:32
Anife Bilal
31 Aralık 2020, 16:32

Rus işgal altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetimi, Ukrayna’ya ait mülkleri yağmalamaya devam ediyor. İşgalciler, Yalta’nın Gaspra kasabasında bulunan bir dinlenme tesisini, Rusya’nın Soruşturma Komitesine devretti.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, işgal edilen Kırım’ın Gaspra kasabasında bulunan Rodina dinlenme tesisini federal mülkiyete devredilmesini öngören kararnameyi imzaladı. Kararnameye göre, dinlenme tesisi Rusya Soruşturma Komitesinin yetkisi altında olacak. Rus propaganda haber ajansı TASS’ta dün yayımlanan habere göre, Mişustin, Gaspra kasabasında bulunan Rodina dinlenme tesisini Rusya Soruşturma Komitesinin yetkisine devredilmesini öngören kararnameyi imzaladı. Kararnameye göre, ilgili tesis bundan sonra Soruşturma Komitesi çalışanları ve emeklileri, aileleri ve ölen çalışanların yakınları için hizmet sağlayacak.

Kırım’ın Rus işgalinden önce ilgili dinlenme tesisi “Ukrayna” adını taşıyordu.

RUSYA, KIRIM’I İŞGAL ETTİKTEN SONRA 480 ŞİRKET VE TESİSE EL KOYDU

Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra Mart 2014’te işgalci yönetim yarımadadaki 480 şirket ve tesise el koydu. Ukrayna, uluslararası mahkemelerde davalar açarak işgalcilerin eylemleri sonucunda aldığı zararın tazmin edilmesini talep ediyor.