Kırım’da son bir günde 400’den fazla yeni koronavirüs tespit edildi

Haberler
Anife Bilal
14 Aralık 2020, 14:48
Anife Bilal
14 Aralık 2020, 14:48

Rus işgali altındaki Kırım’ın işgalci yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair son verileri açıkladı. Buna göre, Kırım’da son bir günde 426 yeni koronavirüs vakası tespit edildi.

Kırım’ın işgalci yönetiminden bugün yapılan açıklamaya göre, yarımadada son bir günde 77’si Akyar’da (Sivastopol) olmak üzere toplam 426 yeni koronavirüs vakası tespit edildi ve 8 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

TOPLAM VAKA SAYISI 24 BİNİ AŞTI

Öte yandan işgalcilerin açıkladığı istatistiklere göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 24 bin 655 Kovid-19 vakası tespit edildi ve 547 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

Bilindiği gibi insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil toplum aktivistleri, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüse yakalanan kişilerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığını duyurdu. Aktivistler ayrıca işgalcilerin Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin gerçek sayısını gizlediğine dikkat çekiyor.

TEST AŞAMASI HENÜZ TAMAMLANMAMIŞ RUS KOVİD-19 AŞISI KIRIMLILARIN ÜZERİNDE DENENECEK

Kırım’ın sözde Sağlık Bakanı Aleksandr Ostapenko, 8 Aralık 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, işgal altındaki yarımadaya, Rusya’da koronavirüse karşı geliştirilmekte olan 500 Sputnik-V (Gam-COVID-Vac) adlı aşının getirildiğini duyurmuştu. İnsan hakları savunucuları, Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre henüz tescil edilmemiş bir aşıyı işgal altındaki topraklarda yaşayan nüfusa uygulayarak Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurguluyor.