Kırım'da siyasi tutsaklar için dua edildi

02 Ocak 2020, 11:01

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında, Rusya’daki tutukevine sevk edilecek Kurman (Krasnogvardeysk) Grubuna ve tüm Kırım Tatar siyasi tutsaklarına destek vermek amacıyla dua merasimi düzenlendi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından gelen açıklamada, bir araya gelen Kırım Tatarlarının, işgalcilerin Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurdukları sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan soydaşları için dua ettiği belirtildi. Açıklamada halkın soydaşlarına yöneltilen suçlamalara inanmadığı ve onlara en kısa zamanda evlerine dönmelerini dilediği ifade edildi.

⚡️ОКТЯБРСЬКОЕ: ДУА В ПОДДЕРЖКУ ПОЛИТУЗНИКОВСегодня, 1 января 2020 года в п. Октябрськое Красногвардейского района…

Опубліковано Крымская солидарность Середа, 1 січня 2020 р.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarları hakkında 13 Nisan tarihine kadar tutuklama kararı aldı. İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarları Reşat ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abrahirov, İzet ve Eskender Abdulganiyev’in evlerinde düzenlenen yasa dışı arama dolayısıyla soruşturma açtığını bildirilmişti.


dua merasimi
Kırım Tatar siyasi tutsaklar
Kurman Grubu
Bunlara da bakın: