Kırım'da milli hareket emektarı İzzet Hayırov toprağa verildi

Güncel
Anife Bilal
22 Temmuz 2021, 14:38
Anife Bilal
22 Temmuz 2021, 14:38

Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı İzzet Hayırov, Rus işgali altındaki Kırım’da son yolculuğuna uğurlandı.  Henüz 7 yaşındayken bütün halkı ile birlikte vatanı Kırım’dan sürgün edilen İzzet Hayırov, Kırım Tatarlarının milli mücadelesinin en faal vekillerinden biriydi.

83 yaşında hayatına veda eden Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı İzzet Hayırov bugün, Akmescit’in Maryino kasabasında toprağa  verildi. İzzet Hayırov’u son yolculuğa uğurlamak için Kırım’ın çeşitli bölgelerinden gelen çok sayıda Kırım Tatarı cenaze törenine katıldı.

İZZET HAYIROV KİMDİR?

İzzet Hayırov, 1938 yılında Kırım’ın Aluşta bölgesi Körbek (İzobilnoye) köyünde dünyaya geldi. 1944 yılında henüz 7 yaşındayken bütün halkı ile birlikte vatan Kırım’dan sürgün edildi. Sürgünün ilk yılları Özbekistan’da açlık ve hastalıklardan 2 ablası ve ağabeyini kaybetti. 1961 yılında Semerkand Devlet Üniversitesi Radyofizik bölümünü kazanan Hayırov, aynı yıl diğer Kırım Tatar gençlerle beraber Kırım Tatar Gençler Birliğini kurdu. Birliğin amacı halkın vatana dönüş mücadelesi oldu. Hayırov’un aktif faaliyetleri KGB’nin (Sovyet Devlet Güvenlik Komitesi) dikkatinden kaçmadı. Ancak her biri 15-20 saat süren sorgular ve takibat Hayırov’u durduramadı. Uzun yıllar milli harekette farklı bölgeler ve şehirlerde faaliyet gösteren inisiyatif grupları arasında bilgi alış verişini sağlayan Hayırov, 1968 yılının 13 Kasım günü diğer 9 Kırım Tatar aktivistle birlikte tutuklandı. 1969 yılında haklarında başlayan dava ileride “Taşkent Süreci” olarak adlandırıldı. Bu dava kapsamında 10 Kırım Tatar milli hareketi aktivisti hapis cezalarına çarptırıldılar. Halkının hakları için verdiği mücadele nedeniyle 1 yıl 6 ay cezaevinde kalan Hayırov üniversiteden de atıldı. Bundan sonra milli harekette daha aktif rol almaya başlayan İzzet Hayırov, vatan döndükten sonra da mücadelesine devam etti.