Kırım'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 924'e ulaştı

Haberler
E. K.
14 Ocak 2021, 14:40
E. K.
14 Ocak 2021, 14:40

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci yönetimi, salgının başından bu yana 36 bin 579 kişi koronavirüse yakalandığını ve 924 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini bildirdi. Öte yandan insan hakları savunucuları gerçek sayıların çok daha fazla olduğunu ifade etti.

Kırım’ın işgalci yönetiminden bugün yapılan açıklamaya göre, yarımadada son bir günde 95’i Akyar’da (Sivastopol) olmak üzere toplam 460 yeni koronavirüs vakası tespit edildi ve 8’i Akyar’da olmak üzere toplam 17 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

TOPLAM VAKA SAYISI 36 BİN 579’A ULAŞTI

Öte yandan işgalcilerin açıkladığı istatistiklere göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 36 bin 579 Kovid-19 vakası tespit edildi. Salgının başından bu yana 924 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

Bilindiği gibi insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Ayrıca sivil toplum aktivistleri, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüse yakalanan kişilerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığını duyurdu. Aktivistler ayrıca işgalcilerin Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin gerçek sayısını gizlediğine dikkat çekiyor.

KAFE VE RESTORANLARA UYGULANAN KISITLAMALAR KALKIYOR

Kovid-19 salgınının kontrol altına alınmadığına işaret eden tüm açıklamalara rağmen, Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov; kafe, restoran ve alışveriş merkezlerindeki yemek alanlarına yönelik uygulanan kısıtlamaları kaldırma kararı aldı. Böylece, 15 Ocak 2021’den itibaren yemek hizmeti veren işletmeler normal çalışma düzenine dönecek.