Kırım'da koronavirüs: Vefat sayısı 600'e dayandı

Haberler
Anife Bilal
17 Aralık 2020, 20:14
Anife Bilal
17 Aralık 2020, 20:14

Rus işgali altındaki Kırım’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hızla yayılmaya devam ediyor. İşgalci yönetim, Kırım’da 16 Aralık 2020 tarihinde 427 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurdu.

Kırım’ın işgalci yönetiminden bugün yapılan açıklamaya göre, yarımadada son bir günde 76’sı Akyar’da (Sivastopol) olmak üzere toplam 427 yeni koronavirüs vakası tespit edildi ve 13 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

TOPLAM VAKA SAYISI 25 BİNİ AŞTI

Öte yandan işgalcilerin açıkladığı istatistiklere göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 25 bin 941 Kovid-19 vakası tespit edildi ve 585 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

Bilindiği gibi insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil toplum aktivistleri, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüse yakalanan kişilerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığını duyurdu. Aktivistler ayrıca işgalcilerin Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin gerçek sayısını gizlediğine dikkat çekiyor.

TEST AŞAMASI HENÜZ TAMAMLANMAMIŞ RUS KOVİD-19 AŞISI KIRIMLILARIN ÜZERİNDE DENENMEYE BAŞLADI

Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov 15 Aralık 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Sputnik-V aşısının yarımadada uygulanmaya başladığını duyurdu. İnsan hakları savunucuları, Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre henüz tescil edilmemiş bir aşıyı işgal altındaki topraklarda yaşayan nüfusa uygulayarak Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurguluyor.