Kırım'da koronavirüs salgını: İşgalci yönetim gerçek durumu gizliyor

Haberler
Anife Bilal
01 Aralık 2020, 21:51
Anife Bilal
01 Aralık 2020, 21:51

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetimi koronavirüs (Kovid-19) vakalarına dair gerçek verileri gizliyor. Kırım İnsan Hakları Grubu, işgalci yönetiminin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının ölümüyle ilgili gerçekleri gizlediğini ve Kovid-19 vaka ile vefat sayılarını kasıtlı olarak düşük gösterdiğini ifade etti.

İşgalci yönetim tarafından bu sabah yapılan açıklamaya göre, işgal altındaki Kırım’da salgının başından bu yana 4 bin 408’i Akyar’da olmak üzere toplamda 19 bin 994 koronavirüs vakası tespit edildi. Öte yandan işgalci yönetim salgının başından bu yana Kovid-19 nedeniyle yarımadada toplamda 416 kişinin vefat ettiğini ileri sürdü. Kırım İnsan Hakları Grubuna konuşan bir Akmescitli doktor, yarımadadaki gerçek vaka sayısının işgalci yönetiminin açıkladığı sayıdan en az dört kat daha fazla olduğunu belirtti.

GERÇEK TEŞHİSLER GİZLENİYOR

İsmi açıklanmayan doktor, çoğu Kovid-19 hastasına “toplum kökenli zatürre” teşhisi konulduğunu belirtti. Kişilerin ancak Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumuna (Rospotrebnadzor) yaptırdığı test pozitif çıkara resmi olarak Kovid-19 hastası sayıldığını belirten doktor, “Yani özel bir laboratuvarda yapılan ve pozitif çıkan test kabul edilmiyor.” diye belirtti.

HASTANEDE TEDAVİ ALTINA ALINMAK İÇİN HASTALAR GÜNLERCE SIRADA BEKLİYOR

Kefe’de (Feodosya) bir hastanede çalışan sağlık görevlisi, koronavirüs hastaları için ayrılan hastanenin yüzde 100 dolduğunu, Kovid-19 testi pozitif çıkan ve durumu ağır olan hastaların hastaneye yatırılmak için günlerce sırada beklediğini anlattı. Bir Kefe sakini, “Cenaze arabasının sık sık pandemi hastanesine girip çıkmasından vefat sayılarının arttığını anlıyoruz. Ancak gerçek sayıyı sadece morg çalışanları biliyor. Fakat kimse anlatmaz. Bu bilgiyi paylaşmak yasaktır.” dedi. İslam Terek (Kirovskoye) kasabasında çalışan sağlık görevlisi, Kırım İnsan Hakları Grubuna, kasabada Kovid-19 semptomları gösteren insanların evlerine ayrı bir ambulans ekibinin gönderildiğini ve insanların bütün gün doktorların gelmesini beklediğini anlattı. 

HASTANEDE TEDAVİ GÖRMEK İÇİN RÜŞVET VERİYORLAR

Bir başka sağlık görevlisi, insanların ağır hasta yakınlarının hastanede tedavi altına alınmasını sağlamak için 70 bin-100 bin ruble (1000- 1350 dolar) rüşvet verdiğini anlattı.

VEFAT EDEN SAĞLIK GÖREVLİLERİN SAYISI GİZLENİYOR

Bununla birlikte Kırım İnsan Hakları Grubu, işgalci yönetiminin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının ölümüyle ilgili gerçekleri gizlediğini belirtti. Örneğin Kerç’te Kasım ayında Kovid-19 nedeniyle en az iki doktor vefat etti; Dahiliye Doktoru Valentina Belyayeva ve Kerç Kent Hastanesi Başhekimi Vekili Lyudmila Vernyavskaya. Kısa bir süre sonra Çernyavskaya’nın 37 yaşındaki oğlu da koronavirüs nedeniyle vefat etti. İşgalci yönetim bu ölümlerle ilgili hiçbir bilgi paylaşmadı. Kırım İnsan Hakları Grubu ayrıca Kasım ayında Yalta’da en az bir acil servis görevlisinin ve Kefe’de de bir doktorun Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği bildirdi.