Kırım'da koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin sayısı artıyor

Haberler
Anife Bilal
23 Aralık 2020, 15:04
Anife Bilal
23 Aralık 2020, 15:04

Rus işgali altındaki Kırım’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hızla yayılmaya devam ediyor. İşgalci yönetim, Kırım’da 22 Aralık 2020 tarihinde 436 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurdu.

Kırım’ın işgalci yönetiminden bugün yapılan açıklamaya göre, yarımadada son bir günde 83’ü Akyar’da (Sivastopol) olmak üzere toplam 436 yeni koronavirüs vakası tespit edildi ve 13 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

KIRIM’DA VEFAT SAYISI HIZLA ARTIYOR

Yarımada’da yasa dışı faaliyet gösteren Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) sözde Kırım Müdürlüğü Başkanı Natalya Penkovskaya, işgalci yönetimin bugün düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada, “Bu hafta koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin sayısında rekor kırıldı; 53 vefat. Aralık ayında 144 vefat vakası kaydedildi. Öte yandan vefat sayısı Ekim ayında 75, Kasım ayında ise 155’ti.” diye bildirdi.

OKULLAR ERKENDEN TATİLE GİRİYOR

Öte yandan salgın hızla yayılmaya devam ettiği için işgalciler okulları erkenden tatile gönderme kararı aldı. Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, “Mevcut epidemiyolojik durumu göz önünde bulundurarak ve Rospotrebnadzor, Kırım Eğitim Bakanlığı ile danışarak, okul tatilini 28 Aralık 2020 tarihinde başlatma kararı aldım.” diye bildirdi. Kış tatilinin 2 hafta süreceği belirtildi.

TOPLAM VAKA SAYISI 28 BİNİ AŞTI

Öte yandan işgalcilerin açıkladığı istatistiklere göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 28 bin 557 Kovid-19 vakası tespit edildi ve 651 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

Bilindiği gibi insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil toplum aktivistleri, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüse yakalanan kişilerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığını duyurdu. Aktivistler ayrıca işgalcilerin Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin gerçek sayısını gizlediğine dikkat çekiyor.