Kırım'da koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin sayısı 400'ü geçti

Haberler
Anife Bilal
30 Kasım 2020, 18:02
Anife Bilal
30 Kasım 2020, 18:02

Rus işgali altındaki Kırım’ın işgalci yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair son verileri açıkladı. Buna göre, yarımadada son bir günde 292 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. 

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetiminden bu sabah yapılan açıklamaya göre, yarımadada son 24 saatte 65’i Akyar’da olmak üzere toplam 292 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi ve 4 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

TOPLAM VAKA SAYISI 20 BİNE YAKLAŞIYOR

Öte yandan işgalcilerin açıkladığı istatistiklere göre salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 19 bin 718 Kovid-19 vakası tespit edildi, 407 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi ve 15 bin 211 hasta iyileşti.

Grafikteki mavi çizgi vaka sayısını, yeşil iyileşen hasta sayısını, kırmızı ise vefat sayısını gösteriyor

BİR HASTANE DAHA KORONAVİRÜS HASTALARINI KABUL ETMEYE BAŞLAYACAK

Koronvirüs salgını Kırım’da hızla yayılmaya devam ederken yarımadadaki hastanelerde Kovid-19 hastaları için ayrılan yatak sayısı yetersiz kalıyor. Akyar’ın sözde Vali Yardımcısı Aleksandr Kulagin yaptığı açıklamada kentteki 1 numaralı hastanenin bir bloğunun koronavirüs hastaları için ayrılacağını bildirdi.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

Bilindiği gibi insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil toplum aktivistleri, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüse yakalanan kişilerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığını duyurdu. Aktivistler ayrıca işgalcilerin Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin gerçek sayısını gizlediğine dikkat çekiyor.