Kırım'da koronavirüs: Günlük vaka sayısı 300 aştı

Haberler
Anife Bilal
28 Ekim 2020, 22:53
Anife Bilal
28 Ekim 2020, 22:53

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hızla yayılmaya devam ediyor.

Kırım’ın işgalci yönetiminin bu sabah yaptığı açıklamasına göre, son bir günde Kırım’da 316 yeni vaka tespit edildi ve 4 kişi koronavirüs nedeniyle vefat etti.

Kremlin kontrolündeki yönetimin verilerine göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 10 bin 948 koronavirüs vakası tespit edildi, 6 bin 371 kişi iyileşti ve 185 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

İlgili haber: İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA İLAÇ EKSİKLİĞİ YAŞANIYOR!

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

İnsan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil aktivistler, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığı duyurdu.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 24 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım’daki koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerek, “İşgal altındaki Kırım’ın hastane ve eczanelarinde Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullandı. 

Çubarov ayrıca Kırım’da eksik olan ilaçların sağlanması konusunda yardımcı olma çağrısında bulundu.