Kırım'da kaybolan Kırım Tatar genç Osman Acıosmanov ölü bulundu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ağustos 2021, 13:36
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ağustos 2021, 13:36

Rus işgalindeki Kırım’da Temmuz ayının başında kaybolan Kırım Tatar gençten acı haber geldi. Aktivistlerin, kayıp gencin ikamet ettiği yerde kendi çabalarıyla başlattığı arama çalışmaları sonuç vermemişti. Dün ise Osman Acıosmanov’un cesedi aynı bölgede ağaca asılı halde bulundu.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 2 Temmuz’da kaybolan 19 yaşındaki Osman Acıosmanov’dan 2 Temmuz’dan itibaren haber alınamıyordu. Kırım Tatar aktivistler ile “Liza Alert Kırım” hareketi gönüllüleri, 24 Temmuz 2021 tarihinde toplanarak Kırım Tatar gencin ikamet ettiği Karasubazar bölgesindeki Zuya kasabasının ve yakınındaki Ken Togay (Litvinenkovo) köyü çevresinde aramalar düzenledi ancak o gün yapılan aramalar hiçbir sonuç vermedi. Aktivistler, kayıp genç bulunana kadar aramalara devam edeceklerini belirttiler.

GENCİN CESEDİ, AĞACA ASILI HALDE BULUNDU

Osman Acıosmanov’un kaybolduğu gün en son Ken Togay (Litvinenkovo) köyüne giden yol üzerindeki benzin istasyonunda görüldüğü bildirildi. Liza Alert Kırım’ın bugün bildirdiğine göre Kırım’da kaybolan Kırım Tatar genç Osman Acıosmanov ölü olarak bulundu.

POLİS CESEDİN OSMAN’A AİT OLDUĞUNU, AİLESİ İSE AKSİNİ İDDİA EDİYOR

QHA’nın bölgedeki kaynaklarından bugün edindiği bilgilere göre Osman Acıosmanov’un cesedi, dün Karasubazar bölgesi Krımskaya Roza köyündeki ağaçlık alanda bir ağaca asılı şekilde bulundu. Acıosmanov’un cesedinin çürümeye başladığı öğrenildi. Polis, cesedin Osman’a ait olduğunu söylese de Osman’ın yakınlarının, telefonun ve çantanın gence ait olmadığını ifade ettiği belirtildi. Buna göre, bulunan cesedin Osman’a ait olup olmadığının bilirkişi tarafından gerçekleştirilecek rapor sonucuna göre netleşeceği aktarıldı.

RUS İŞGALİ BOYUNCA 44 KİŞİ KAÇIRILDI

KrımSOS sivil toplum teşkilatı, 7,5 yıldır devam eden Rus işgali boyunca Kırım’da 44 kişinin kaçırıldığını, kayıp olanlardan 15’inin ise hala bulunamadığını bildirmişti. İlgili 15 kaçırılma vakasının 11’inde kaçırılma olayının, Rusya kolluk kuvvetleri veya onların kontrol ettiği yasa dışı silahlı gruplar ile bağlantılı olduğuna işaret eden kanıtlar mevcut olduğu kaydedildi.
İnsan hakları savunucuları, işgalci yönetimin 15 kaçırılma vakasıyla ilgili etkili bir soruşturma yapmadığını vurguluyor.
BM Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonu basın servisi tarafından, 31 Mart 2021 tarihinde yayımlanan açıklamada, işgalin başından bu yana Kırım’da toplamda 43 kişinin kaçırıldığı bildirildi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından “zorla kaybetme” vakası olarak kayda geçirilen söz konusu kişilerin, işgalci yönetimin kontrolü altında bulunan silahlı grup veya sözde kolluk kuvvetleri görevlileri tarafından kaçırıldığı ifade edildi.
BM İnsan Hakları Gözlem Misyonunun açıklamasında, “Zorla kaybetme vakaları genel olarak kaçırma şeklinde gerçekleştirildi. 43 zorla kaybettirilen kişiden 11’inin bulunduğu yer hala belli değil, bir erkek ise hala hapiste alıkonuluyor.” ifadeleri kullanıldı.