Kırım'da işgalci güçler, 7'si kadın olmak üzere toplamda 19 Kırım Tatarını alıkoydu

Haberler
Anife Bilal
01 Kasım 2021, 12:24
Anife Bilal
01 Kasım 2021, 12:24

Kırım’ın işgalci yönetimi, soydaşlarına destek sergileyen Kırım Tatarlarını sindirmek amacıyla baskı uygulamaya devam ediyor.  İşgalcilerin, Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde toplamda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Kurman Grubundaki Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’a destek vermek için, sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi önünde gelen 19 Kırım Tatar aktivist alıkonuldu.

Rus mahkemesinde, bugün işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un temyiz davalarının görülmesi planlanıyor. Duruşmaya dinleyici olarak katılmak için sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesine giden Kırım Tatar aktivistlerin işgalci güçler tarafından alıkonulduğu bildirildi. İşgalci güçlerin 7’si kadın toplamda 19 Kırım Tatarını alıkoyduğu aktarıldı. Kadınlardan birinin hamile, birin düzenli insülin iğnesine ihtiyaç duyan şeker hastası, ve 3’nün ağır hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar siyasi tutsaklarının eşi olduğu bildirildi. Olay yerinde çekilen görüntülerde Kırım Tatarlarının mahkeme binası önünde mesafe ve maske kuralına uyarak beklediği görüldü.

KURMAN GRUBU

Rus işgalci güçler, 14 Şubat 2019 tarihinde Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan birçok Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı verildi. İşgalciler, üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçladı.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

TOPLAMDA 42 YIL HAPİS CEZASI

Rus mahkemesi, 3 Kasım 2020’de Rüstem Emirüseinov hakkında 17 yıl hapis cezası, Arsen Abhairov hakkında 13 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev hakkında ise 12 yıl hapis cezası kararı verdi.