Kırım'da iki çocuk "terörist saldırı hazırlığı" iddiasıyla tutuklandı!

19 Şubat 2020, 11:22

İşgal altındaki Kırım’ın Kerç şehrinde, işgalcilerin Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB), 16 ve 17 yaşındaki iki çocuğu “terörist saldırı hazırlığı içinde oldukları” iddiasıyla tutukladığı bildirildi. FSB, tutukluların elinde ev yapımı patlayıcı cihazların bulunduğunu iddia etti.

Kırım’daki işgalci Rusya Federal Güvenlik Servisi, 2003 ve 2004 doğumlu iki Kerç sakini çocuğun, eğitim kurumlarında terörist eylemler gerçekleştireceğini ve güya bunun engellendiğini bildirdi. Tutuklanan kişilerin, sözde aşırılık yanlısı olduğu ve Ekim 2018’de Kerç Politeknik Kolejinde 20 kişinin ölümünden sorumlu olan 18 yaşındaki Vladislav Roslyakov’un takipçileri olduğunu bildirdi.

UKRAYNA OMBUDSMANI DENİSOVA’DAN TEPKİ!

Öte yandan, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Kerç sakini iki çocuğun alıkonulması ve tutuklanmasına ilişkin resmi bilgi verilmesi ve Ukrayna vatandaşlarının haklarının korunması talebiyle Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvurduğu öğrenildi.

Denisova ayrıca, çocukların haklarının korunması için, UNICEF Ukrayna Temsilciliğine ve uluslararası insan hakları örgütlerine çağrıda bulundu.

İşgal Altındaki Kırım
Rus baskısı
Bunlara da bakın: