Kırım'da hizmet veren ABD'li şirkete ceza

Haberler
Anife Bilal
31 Aralık 2020, 17:34
Anife Bilal
31 Aralık 2020, 17:34

Kaliforniya merkezli dijital varlık yönetimi şirketi BitGo, işgal altındaki Kırım’da hizmet verdiği için cezaya çarptırıldı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı tarafından uygulanan yaptırımları ihlal eden şirketin, yaklaşık 100 bin dolar ceza ödemesine karar verildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da hizmet veren ADD’li BitGo şirketi 98 bin dolar para cezası ödeyecek. Şirket, ABD yaptırım rejimini ihlal ederek işgal edilen Kırım, Küba, İran, Sudan ve Suriye’de 183 operasyon gerçekleştirdi. ABD Hazine Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya göre, Kaliforniya merkezli dijital varlık yönetimi şirketi BitGo’nun işgal altındaki Kırım, Küba, İran, Sudan ve Suriye’de bulunan şahıslara hizmet verdiğini tespit edildi. Bakanlığa göre şirket hizmet verdiği şahısların bulunduğu yeri tespit etme olanağına sahipti ve ABD’li şirketlere söz konusu bölgelerde bulunan kişilere hizmet verilmesinin yasak olduğunu biliyordu.

Açıklamada, “Kırım, Küba, İran, Sudan ve Suriye’de bulunan kullanıcılara BitGo platformundaki elektronik cüzdanları oluşturma ve kullanma ayrıca dijital parayla işlem yapma olanağına sahip oldu.” denildi.

KIRIM İŞGALİ NEDENİYLE YAPTIRIMLAR UYGULANMAYA BAŞLADI

Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra AB ve ABD işgalci devlete karşı yaptırımlar uygulamaya başladı. 

Kırım’ın işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlar uyarınca, ABD’ye işgal altındaki Kırım ve Sivastopol’den (Akyar) ürün ithalatı yasaklanıyor, Rus işgali altındaki bölgelerden emlak alınmasına izin verilmiyor ve bu bölgelerdeki şirketler ile herhangi bir finansal hizmetin sağlanmasına sınırlama getiriliyor.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.