Kırım'da düzenlenen Milli Bayrak yarışmasının galipleri açıklandı

Haberler
Anife Bilal
05 Ağustos 2020, 11:37
Anife Bilal
05 Ağustos 2020, 11:37

26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü öncesinde İstikbal teşkilatının, Qaradeniz Production stüdyosu ile birlikte düzenlediği Milli Bayrak isimli yarışmanın galipleri belli oldu.

Sosyal medya hesabında açıklama yapan Qaradeniz Prodüksiyon Genel Müdürü Elzara İslamova, yarışmanın galiplerinin isimlerini açıklayarak onlara ödüllerinin takdim edildiğini bildirdi.

EN İYİLER ÖDÜLLERİNİ ALDI

Yarışmaya milli sembollerin kullanıldığı yaratıcı bir fotoğraf gönderenler arasında en iyiler olarak Ernest Kurtveliyev (Özbekistan, Taşkent), Aliye Appazova (Kırım, Sak) ve Elzara Abibullayeva (Kırım, Akmescit) seçildi. Öte yandan Liliya Asanova (Başçesaray), Fatma Ametka (Akmescit) ve Zarema Osmanova (Eski Kırım, Solhat) tarafından gönderilen videolar milli sembollerin kullanıldığı yaratıcı videolar arasında en iyiler seçildi.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.