Kıyiv'de Parlamento Kütüphanesinde Kırım Tatar Soykırımını anma etkinlikleri yapılacak

Haberler
Anife Bilal
05 Mayıs 2019, 12:15
Anife Bilal
05 Mayıs 2019, 12:15

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) Yaroslav Mudrıy Ukrayna Ulusal Kütüphanesinde (Parlamento Kütüphanesi) Kırım Tatar Soykırımı Kurbanlarını anma etkinlikleri düzenlenecek.

Kırım Ailesi sivil teşkilatı bildirdiğine göre 12 Mayıs 2019 tarihinde 13.00-15.00 saatleri arasında Yaroslav Mudrıy Ukrayna Ulusal Kütüphanesinde düzenlenen etkinlikler kapsamında Kırım Tatar siyasi tutsakların ailelerinin fotoğraflarının yer aldığı sergi ve siyasi tutsakların ailelerine destek toplamak amacıyla kermes yapılacak. Kermeste Kırım Tatar sembollerini taşıyan hediyelik eşyalar, el yapımı eşyalar, resimler satılacak.

Etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Yaroslav Mudrıy Ukrayna Ulusal Kütüphanesi, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Ofisi, İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanlık ve İslam Kültür Merkezinin destekleriyle organize edilecek.

VATANDAN KOPARILIŞ: KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu Kırım Tatar Sürgününü Soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etti.