Kent: Kırım Platformu'nda ABD'yi kabine üyesi temsil edecek

Haberler
Anife Bilal
26 Temmuz 2021, 14:41
Anife Bilal
26 Temmuz 2021, 14:41

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı George Kent, Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılacak ABD heyetinin başında, hükumet üyelerinin yer alacağını açıkladı. Kırım Platformu Açılış Zirvesi 23 Ağustos 2021’de düzenlenecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı George Kent, Azatlık Radyosuna verdiği röportajda, Kırım Platformu Açılış Zirvesi konusunda açıklamalarda bulundu. 24 Temmuz’da yayımlanan röportajda Kent, “Ülkemizi kabine üyesi temsil edecek. Yani Başkan veya yardımcısı değil ama kabine üyesi katılacak. Bunun çok önemli olduğunu biliyoruz.” diye kaydetti. 

KIRIM TATAR LİDERLERLE GÖRÜŞTÜ

Kent ayrıca, birkaç gün önce Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu,  Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Dışişleri Bakanı Emine Ceppar ve Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov ile bir araya gelerek Kırım’daki durumu ele aldığını bildirdi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.