İşgalcilerin su sorunu çözme girişimleri Kırım’daki kuyuları kuruttu

Haberler
Anife Bilal
02 Haziran 2021, 21:21
Anife Bilal
02 Haziran 2021, 21:21

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi nedeniyle yarımadada yaşanan su sorununu çözmeye çalışan işgalciler, durumu daha da kötüleştirdi. Akmescit (Simferopol) yakınlarında bulunan Yanı Sarabuz (Ukromnoye) köyünde kuyulardaki suyun çekildiği bildirildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit bölgesinde bulunan Yanı Sarabuz (Ukromnoye) köyü sakinleri, kuyudaki suyun kaybolduğunu duyurdu. Köy sakinlerine göre, suların kuyulardan çekilmesine işgalci yönetimin bölgede inşa ettiği su pompalama sistemleri neden oldu. Yerel sakinler, işgalci yönetimin, su ihtiyacını karşılamak için yoğun bir şekilde yeraltı sularını pompaladığını belirtiyor. 1994 yılında rekor seviyede yaşanan kuraklık sırasında bile köydeki koyulardan suların çekilmediği ifade edildi.

Bilindiği gibi, Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Hidrometeoroloji Merkezinden dün yapılan açıklamada, mayıs ayındaki yağışlara rağmen  Kırım’ın nehirlerinin kurumaya devam ettiğini açıkladı.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.

RUS İŞGALCİLER KIRIM’DAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARINA KULLANIYOR

Bilindiği gibi önceki seneler de Kırım’da kurak geçmişti. Kuraklık ve Rus işgalcilerin Kırım’ın su kaynaklarının büyük kısmını askeri ihtiyaçlarına harcamasından dolayı yarımadadaki doğal kaynaklardaki su seviyesi hızla azalıyor.

KIRIMOĞLU: SU SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN KIRIM’I MAHVEDECEKLER

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki su sorunu çözme girişimlerinin, yarımadanın ekolojisini olumsuz etkileyeceğini ifade etmiş; işgalcilerin Kırım’da yeni su kuyuları açarak, yarımadayı mahvedeceğini vurgulamıştı.

İşgalci yönetimin, su sorunu çözme yöntemlerini değerlendiren Kırımoğlu, “Şu anda yeraltı suyu çıkarmak için yeni kuyu açılmasına ağırlık veriyorlar. İlk olarak yeraltı suyu rezervleri sınırsız değil ve tüm Kırım’a suyla sağlamaya yetmeyecektir. İkinci olarak, Kırım’ın ekolojisi için büyük tehdit oluşturuluyor. Tatlı su çıkarıldıktan sonra oluşan boşluklara deniz suyu dolduruluyor ve tüketimi uygun olmayan çeşitli kanalizasyon suları dolduruluyor. Bu da toprağın tuzlanmasına yol açıyor.” ifadelerini kullandı.