İşgalcilerin kurguladığı davalarda, Kırım Tatarlarına karşı gizli tanıklık yapan kişinin kimliği belli oldu

25 Ağustos 2020, 16:24

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan düzmece davalarda gizli tanık olarak kullanılan şahıslardan birisinin gerçek kimliği tespit edildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Rafet Çubarov, 20 ağustos 2020 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kremlin yönetiminin işgal altındaki Kırım’da gizli tanıkları genelde düzmece davalarda kullandığını vurgulayarak, kimliği tespit edilen şahsın bilgilerini ve fotoğrafını yayınladı.

GİZLİ TANIK LETONYA VATANDAŞI ÇIKTI

İşgalcilerin, mahkemelerinde İsmailov adı altında tanıklık eden şahsın gerçek adının Konstantin Tumareviç olduğu bildirildi. Riga doğumlu olan Tumareviç’in ayrıca Letonya vatandaşı olduğu belirtildi.

“AYRINTILARI ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Çubarov yaptığı açıklamada, “2015 yılında Kırım’a yerleşen Konstantin Tumareviç, Müslüman oluyor (veya olmuş gibi yapıyor?) ve Abdullah ismini alıyor. Şu an Letonya vatandaşı Konstantin Tumareviç’in FSB için nasıl çalışmaya başladığı konusunda ayrıntıları öğrenmeye çalışıyoruz.” diye bildirdi.

Konstantin Tumareviç

EN AZ 15 KIRIM TATARININ DAVASINDA ADI GEÇİYOR

KTMM Başkanı, Tumareviç’in ifadelerinin en az 15 Kırım Tatar siyasi tutsağın davasının temelini oluşturduğunu belirtti. İlgili siyasi tutsaklar arasında; Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov, Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Marlen Asanov, Server Mustafayev, Timur İbragimov, Seyran Saliyev, Edem Smailov, Ernes Ametov, Memet Belalov, Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Amet Süleymenov ve Rüstem Seytmemetov yer alıyorlar.

GİZLİ TANIK İLE İLGİLİ BİLGİLER LETONYA’YA İLETİLDİ

Tumareviç’in Letonya vatandaşlığına sahip olmasının hiçbir şekilde Letonya’nın tutumuyla bağlantılı olmadığını vurgulayan Çubarov, KTMM’nin elinde söz konusu şahısla ilgili olan tüm bilgilerin, Letonya’nın ilgili kurumlarına iletildiğini ifade etti.

LETONYA’NIN KIYİV BÜYÜKELÇİSİ BİLGİYİ DOĞRULADI

Kırım Haber Ajansına (QHA) konu ile ilgili açıklamalarda bulunan KTMM Başkanı Çubarov, ilgili konunun KTMM üyelerinin Letonya’nın Kıyiv Büyükelçisi Juris Poikans ile yaptığı görüşme sırasında ele  alındığını anlattı.

Letonya’nın geçen hafta Tumareviç’in Letonya vatandaşı olduğunu teyit ettiğini ve elde edilen bilgilerin siyasi tutsakların avukatlarına iletileceğini bildiren Çubarov, “Rusya, Kırım’daki işgalci mahkeme, kendileri için çok uygun olan ‘gizli tanık’ mekanizmasını kullanıyorlar. Yani sizi bir düşünün; siz yargılanıyorsunuz, biri size karşı saçma sapan ifadeler veriyor ama siz bunun kim olduğunu göremiyorsunuz. Soydaşlarımıza karşı tamamen yalan ve iftiradan oluşan ifadeleri veren bir ‘gizli tanığın’ kimliğini açığa çıkardık. Letonya’nın Kıyiv Büyükelçisi onun Letonya vatandaşı olduğunu doğruladı.” dedi.

POLOZOV: SAVUNMA GİZLİ TANIĞIN KİMLİĞİNİN AÇIĞA ÇIKARILMASINI LEHİNE KULLANABİLİR

QHA’ya konuşan avukat Nikolay Polozov, siyasi tutsakları savunan avukatların, gizli tanık hakkında elde edilen bilgileri, kendi lehine kullanabileceğini belirtirken, “Savunma bu kişiyi tekrar mahkemeye normal bir tanık olarak çağırabilir ve tekrar ifadesini alabilir. O zaman belki verdiği ifade değişik olabilir, tanık gerçeği söyleyebilir. Ayrıca sorgulama sırasında hem dava ile ilgili hem de ilgili kişinin ne şekilde ‘gizli tanık’ olduğu konusunda sorular sorulabilir.” diye kaydetti.

Öte yandan avukat, mahkemenin söz konusu kişinin tekrar tanık olarak çağrılmasını reddedebileceğini kaydetti. Bununla birlikte Polozov, gizli tanığın kimliğinin belirlenmesinin savunma tarafına, onun veya verdiği ifadenin davadan çıkarılmasını talep edilmesi için bir gerekçe vermeyeceğini ifade etti.

GİZLİ TANIK İSMAİLOV BİR DİZİ KIRIM TATARINA KARŞI İFADE VERDİ

Daha önce, İsmailov takma adını kullanan gizli tanığın, İkinci Bahçesaray Grubunun davasında ifade verdiği bildirilmişti. Duruşmalara ses bağlantısıyla katılan tanığın sesi değiştiriliyordu. Savunma avukatları, daha önce de gizli tanığın Konstantin Tumareviç olduğu konusunda tahmin yürütmüşlerdi. İşgalci savcılık, aynı tanığın ifadelerini 2016 yılında Birinci Bahçesaray Grubunun davasında da kullanmıştı. Ancak gizli tanığın gerçek kimliğini teyit eden kanıtlar bulunamamıştı.

İsmailov verdiği ifadelerde, yargılanan Kırım Tatarlarıyla birlikte Bahçesaray camisinde yapılan Hizb-ut Tahrir üyeleri ve yandaşlarının toplantılarına katıldığını ileri sürmüştü. Öte yandan başka bir ayrıntı konusunda bilgi verememişti.

BİRİNCİ BAHÇESARAY GRUBU: 4 KIRIM TATARI MAHKUM EDİLDİ

Rusya mahkemesi, işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde 2016 yılında Bahçesaray’da tutuklanan Kırım Tatarları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu) hakkında hapis cezası kararı almıştı.

Rus mahkemesi, Enver Mamutov hakkında 17 yıl hapis cezası ve bu cezanın tamamlanmasının ardından bir buçuk yıl süreyle özgürlüğü kısıtlama kararı çıkarmıştı.(Özgürlüğün kısıtlanması; ev hapsi, ikamet yerinin izinsiz değiştirilememesi, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması gibi hükümleri içeriyor)

Diğer Kırım Tatarları Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında ise 9’ar yıl hapis cezası ve birer yıl özgürlüğü kısıtlama kararı alınmıştı.

Daha sonra dört siyasi tutsağın  temyiz başvuruları inceleyen Rusya Yüksek Mahkemesi aldığı kararla; Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında alınan hapis cezaları üçer ay kısaltmıştı.

İKİNCİ BAHÇESARAY GRUBU: 6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı.

İşgalciler, Süleyman Asanov’un “terör faaliyetlerini organize etme”, diğer 5 Kırım Tatarının ise “terör faaliyetlerine katılma” suçundan yargılanacağını duyurdu.

Mahkeme, Enver Mamutov hakkında alınan 17 yıl hapis cezasını 16 ay 9 aya, Zevri Abseitov, Remzi Memetov ve Rüstem Abiltarov hakkında alınan 9 yıl hapis cezasını 8 yıl 9 aya düşürmüştü.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

Evlerinde yasa dışı arama yapılan Server Mustafayev ve Edem Smailov’un, arama sonrasında işgalciler tarafından Akmescit’e götürüldüğü bildirildi. Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü.


gizli tanık
Kırım Tatar siyasi tutsakları
Kırım Tatarlarına baskı
Bunlara da bakın: