İşgalcilerin, Çubarov'a gönderdiği mektup yaptırımları delerek Kıyiv'e ulaştı

11 Eylül 2020, 15:52

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgal altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinin yaptırımları delerek ve Ukrpoşta (Ukrayna Postası) şirketini kandırarak kendisine mektup gönderdiğini bildirdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden dün açıklama yapan KTMM Başkanı Çubarov, Ukrpoşta’nın, Kıyiv’deki ev adresine, işgal edilen Kırım’ın Kremlin yönetimi tarafından kontrol edilen sözde Yüksek Mahkemesi tarafından gönderilen bir mektup getirdiğini duyurdu. İşgalci mahkemenin gönderdiği mektubun yaptırımları geçerek Kıyiv’e ulaştığına dikkat çeken Çubarov, Urkpoşta’ya seslenerek Rus işgali altındaki Kırım’dan gönderilen mektupların neden Rusya’ya geri çevrilmediğini sordu.

İŞGALCİLER YAPTIRIMLARI DELMEK İÇİN FARKLI YOLLARA BAŞVURUYOR

Yaptığı açıklamada Çubarov, “Dün Ukrpoşta, ev adresime ‘Kırım Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi’ tarafından gönderilen mektubu getirdi. Bir zarfı açtığımda içinde bir zarf daha buldum. İkinci zarfın içinde mektup vardı. İşgal altındaki Kırım’dan gönderilen postanın kendi kendine devlet sınırından geçemeyeceğini bildiğim için iki zarfı da inceledim.” diye bildirdi.

KTMM Başkanı, Kırım’ın sözde Yüksek Mehkemesinin mektubu önce Rusya’daki Stavropol bölgesine gönderdiğini ve daha sonra ilgili mektubun uluslararası gönderi olarak Ukrayna’ya yollandığını belirtti.

ÇUBAROV: NEDEN MEKTUPLAR GERİ ÇEVRİLMİYOR?

İşgalcilerin çok basit fakat yaptırımları aşmaya ve Ukrpoşta’yı kandırmaya yeterli olan bir yöntem kullandığını kaydeden Çubarov, “Ukrpoşta’ya bir sorum var; Rusya’dan Ukrayna’ya gönderilen mektupların sınıflandırılması sırasında işgal edilen Kırım’dan yasa dışı şekilde gönderilen mektupları ayırıp onları, bu şekilde Ukrayna’nın egemenliğini ihlal etmeye çalışan Rus posta kurumlarına geri çevirmek çok mu zor?” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Çubarov, Ukrayna Güvenlik Servisine (SBU) seslenerek, “Ülkemizde birileri, hayati tehlike oluşturabilecek maddelerin varlığı konusunda Rusya Federasyonu’ndan gelen postaları kontrol ediyor mu?” diye sordu.

Якого біса?…Вчора Укрпошта принесла мені на домашню адресу "письмо простое (международное)", автором якого є…

Опубліковано Рефатом Чубаровим Четвер, 10 вересня 2020 р.

SÖZDE DAVADA POLOZOV’A İZİN ÇIKMADI

Bilindiği gibi işgalci mahkeme, 23 Temmuz 2020 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’a karşı açılan sözde davayı incelemeye başladı. 17 Temmuz’da yapılan ön duruşmada Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinin hakimi Viktor Vasilyev, avukat Nikolay Polozov’un Refat Çubarov’u savunmasına izin vermedi. Polozov söz konusu karara itiraz etti. Ancak itiraz inceleme süreci devam ederken, Çubarov’u sözde mahkemede işgalci yönetim tarafından atanan avukat Aleksandr Osokin temsil ediyor.

İlgili haber: KTMM Başkanı Çubarov, işgalciler tarafından açılan davanın ilk duruşmasını değerlendirdi

SÖZDE SORUŞTURMA KOMİTESİNDEN SUÇLAMA

Sözde Soruşturma Komitesi 31 Mart 2020 tarihinde, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’a “suçlama” yöneltti.

İşgalci yönetimin kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi tarafından yayınlanan açıklamada, “Çubarov, Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmayı amaçlayan toplu eylemleri organize etmek ve kamuya açık olarak bu eylemleri gerçekleştirme çağrıları yapmakla suçlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

Sözde Soruşturma Komitesi, Refat Çubarov’un 25 Şubat 2014 tarihinde yardımcısı olan Ahtem Çiygöz’e, Kırım Parlamentosu binası önünde “toplu kargaşayı organize etme talimatı” verdiğini ileri sürdü.

İşgalciler, KTMM Başkanı Refat Çubarov’a; Rusya Ceza Kanunu’nun 212. maddesinin 1. fıkrası (şiddet içeren toplu kargaşa organize etmek), 280. maddesinin 1. fıkrası (Rusya’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmeye amaçlayan eylemlere çağrı) ve 280.1. maddesinin 2. fıkrası (Rusya Federasyonu’nun toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerde bulunma çağrıları) çerçevesinde sözde suçlama yöneltti.

“26 ŞUBAT DAVASI”

Bilindiği gibi 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisinin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.

Ardından sözde yönetim bahse konu mitingden dolayı “toplu kargaşa” gerekçesiyle Kırım Tatarlarına baskı aracı olarak sözde “26 Şubat davası”nı başlattı. Kırım’ın Rus yönetimi tarafından “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bırakılırken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde “kargaşa organize etmek” suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlandı.

Kırım Yüksek Mahkemesi, 20 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı duruşmada, “26 Şubat davalarını” ayırmaya, yani 26 Şubat 2014 tarihinde miting organize etmek suçuyla yargılanan Ahtem Çiygöz ve mitinge katılmakla suçlanan gençleri birbirinden ayrı şekilde yargılamaya karar verdi. 13 Eylül tarihinde söz konusu karara itiraz dilekçesi incelendi, ancak Rus hakimler dilekçeyi reddederek önceki mahkemenin kararını onadı.

11 Eylül 2017 tarihinde Kremlin kontrolündeki mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü 8 yıl hapse mahkum etti. Türkiye Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok kişinin çabası sonucu 25 Ekim 2017 tarihinde Ahtem Çiygöz serbest bırakılarak Türkiye’ye götürüldü. 27 Ekim’de Ahtem Çiygöz Ukrayna’ya döndü.

Akmescit’teki sözde Merkez Bölge Mahkemesi 19 Haziran 2018 tarihinde,  Ali Asanov ve Mustafa Degermenci hakkında 4 yıl 6 ay, Arsen Yunusov ve Eskender Kantemirov hakkında 4 yıl, Eskender Emirvaliyev hakkında 3 yıl 6 ay şartlı hapis ve hepsine 3 yıl denetimli serbestlik kararını verdi.


İşgal Altındaki Kırım
REFAT ÇUBAROV
Rusya
Ukrayna
Ukrpoşta
Bunlara da bakın: