İşgalcilerden Kırım Tatar aktiviste "uyarı kağıdı"

Haberler
Anife Bilal
20 Ağustos 2021, 16:23
Anife Bilal
20 Ağustos 2021, 16:23

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalci güçler, çeşitli bahaneler uydurarak Kırım Tatar aktivistlere “uyarı kağıtları” dağıtmaya devam ediyor. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, sözde polis görevlilerinin bir uyarı kağıdı daha getirdiklerini bildirdi.

KTMM Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlya, Kırım’ın sözde Kurman (Krasnogvardeyskoye) Bölge Savcılığının kendine bir uyarı kağıdı daha gönderdiğini duyurdu. İşgalcilerin gönderdiği “uyarı kağıdında”, Zair Smedlya’nin Kırım’da 24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü vesilesiyle düzenlenecek olan eyleme katılmayı planladığı ileri sürüldü. İşgalci yetkililerin verdiği uyarı kağıdında, “toplantılar, mitingler, gösteriler, yürüyüşler ile ilgili” Rus yasasının ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu kaydedildi.

İŞGALCİLERDEN UYARI KAĞITLARI

Bilindiği gibi Kırım’ın işgalci yönetimi, her yıl, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü yıl dönümü, Kırım Tatar Bayrak Günü ve 26 Şubat Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü öncesinde Kırım Tatar aktivistlere “uyarı kağıtları” dağıtıyorlar.