İşgalcilerden Kırım'daki su kıtlığına karşı akıl almaz yöntem

Haberler
Anife Bilal
23 Haziran 2020, 11:59
Anife Bilal
23 Haziran 2020, 11:59

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin’e bağlı sözde yönetimi yarımadadaki su sorununu çözmek için akıl almaz yollara başvurmaya devam ediyor. Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, yarımadaya yağmuru artırmak için tasarlanmış bir uçak getirteceklerini duyurdu.

Sosyal medyadan açıklama yapan Aksyonov, Rusya Hidrometeoroloji ve Çevresel İzleme Federal Servisi temsilcileriyle görüşme yaptığını ve görüşme sonucunda Kırım’a “yağış miktarını artırmak için özel olarak tasarlanmış uçak” getireceklerini kaydetti. Sözde başkan Aksyonov, özel uçağın, doğaya zarar vermeden yağış miktarını yüzde 30 oranında artıracağına inanıyor.

BARAJLARDAKİ SU MİKTARI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da barajlardaki su miktarının geçen senenin aynı dönemine kıyasla iki kat azaldığı bildirilmişti.

İlgili haber: İşgal edilen Kırım’ın barajlarındaki su miktarı yarı yarıya azaldı

İŞGALCİLER ARTEZYEN KUYULARDAKİ SULARI KULLANMAYA BAŞLADI

İşgalci yönetim yarımadada su eksikliği nedeniyle artezyen kuyularındaki suları kullanmaya kararı almıştı. Ancak bu kararın yarımadadaki su ihtiyaçlarının sadece yüzde 15’ini karşılayacağını belirtilmişti.

İlgili haber: Kırım’da su kıtlığı: İşgalciler artezyen suyu kullanmaya başladı

İŞGALCİ RUSYA BM’YE ŞİKAYETTE BULUNDU

Rusya Federasyonu’nun, Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yarımadaya yönelik su tedarikini kesmesine karşı Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunduğu bildirilmiş, Kremlin yönetiminin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e konu ile ilgili dilekçe gönderdiği belirtilmişti.

İlgili haber: İşgalci Rusya, Kırım’a su tedariki için BM’ye başvurdu

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANA KARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

İlgili haber: “Su kıtlığı nedeniyle Kırım’daki topraklar bozuluyor onları yeniden kazanmak onlarca yıl sürer”

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu.Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.