İşgalcilerden Kırım'a gelen yabancı vatandaşlara yarımadada Kovid-19 testi yaptırma izni

23 Temmuz 2020, 13:58

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetimi, yarımadaya giriş yapan yabancı vatandaşların ve vatansız kişilerin Kovid-19 testini yarımadada yaptırmalarına izin verdi. Yabancı vatandaşlar ve vatansız kişiler, işgal altındaki yarımadaya giriş yaptıkları tarihten üç gün içinde Kovid-19 testi yaptırmaya mecbur olacak. Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, ilgili kararı 22 Temmuz 2020’de imzaladı.

Yayımlanan belgeye göre, işgal altındaki yarımadaya giriş yapan ve yanında PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) yöntemiyle yapılan negatif Kovid-19 testi bulunmayan yabancı vatandaşlar ve vatansız kişiler üç gün içinde Kırım’da ilgili testi yapan laboratuvarlarda Kovid-19 testi yaptırmak zorunda kalacak. Ayrıca belgede açıklanan test sonuçlarının bir gün içinde Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumuna (Rospotrebnadzor) bildirilmesi gerektiği kaydedildi.

YURT DIŞINDAN UÇAKLA GELENLER KARANTİNAYA ALINACAK

Bununla birlikte kararda yurt dışından tahliye uçuşlarıyla dönen Kırımlıların iki haftalık karantinaya alınacağı belirtildi. Bilindiği gibi, Kırım’ın işgalci yönetimi, 15 Temmuz’dan itibaren yurt dışından gelenler için zorunlu karantina uygulamasını kaldırmıştı.


Kırım
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: