İşgalcilerden alıkoyulan Ukraynalı aktiviste bir suçlama daha

17 Ocak 2020, 13:34

İşgalciler tarafından Ekim 2019 alıkoydukları Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko’ya yeni suçlama yöneltildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan avukat Nazim Şeyhmambetov, “Bir madde çerçevesinde daha suçlama yöneltildi ve tüm suçlamalar bir davada birleştirildi.” diye bildirdi.

Avukat, sözde terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanan Ukraynalı aktiviste ayrıca Rusya Ceza Kanununun 222.1 maddesinin 1. fıkrası uyarınca patlayıcı maddelerin veya patlayıcı cihazların yasa dışı satın alınması, saklanması, taşınması suçlamasının da eklendiğini anlattı.

Daha önce, işgalci mahkeme, Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko’nun tutukluluk süresini 10 Şubat 2020 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

FSB, GÜYA TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEDİ!

FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prıhodko’nun evinde arama düzenlemişti. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etmişti.

İşgalciler, Prihodko’nun güya Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prıhodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini ileri sürdü.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını açıklamıştı.

İşgalci mahkeme Ukraynalı aktivist hakkında tutuklama kararı almıştı.


Oleg Prihodko
Rus baskısı
Bunlara da bakın: