İşgalcilerden "19 ülkeden gelen çocuk Artek'te yeni yılı kutladı" iddiası

06 Ocak 2020, 17:45

Kırım işgal edildikten sonra işgalci yönetiminin ele geçirdiği Artek çocuk kampında yapılan yeni yıl kutlamalarına 19 farklı ülkeden gelen çocuğun katıldığı iddia edildi.

İşgalci yönetimin açıklamasında, “Artek’teki çocuklar çocuk merkezinin saray meydanında yeni yılı karşıladı. 18 metrelik yılbaşı ağacı etrafında 19 ülkeden gelen yaklaşık 2 bin çocuk toplandı.” ifadeleri kullanıldı.

ARTEK ÇOCUK KAMPI

Kırım’ın Gurzuf ile Yalta şehirleri arasında yer alan Artek, 16 Haziran 1925’te veremli çocukların tedavi göreceği sanatoryum olarak faaliyete girdi. Daha sonra çocuk kampı olarak çalışmaya başladı. SSCB döneminde çocuk kamplarından en büyüğü ve en prestijlisi olan Artek en ünlü kamplardandı. Oraya ancak en başarılı öğrencilerin, tüm notları pekiyi olanların gidebildiği biliniyordu. Ayrıca yurt dışından en prestijli konukların da orada ağırlanıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Ukrayna bu kompleksin korunması kararını aldı, daha sonra bölge UNESCO’nun himayesi altına girdi.

Çok geniş bir alana yayılmış, kilometrelerce plajı, 250 blok ve on ayrı kampı olan dev bir dinlenme kompleksi olan Artek, bir milyona yakın sayıda çocuğu ağırlayan kampın ziyaretçileri arasında başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden çocuklar bulunuyor. Kompleks içinde okullar, sağlık merkezleri, sinema salonu, sinema yapım stüdyosu, müzeler ve kütüphaneler yer alıyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra işgalciler, çocuk kampını yasa dışı olarak kendi kontrolü altında aldı.

RUSYA ÇOCUK KAMPLARI PROPAGANDA İÇİN KULLANIYOR

Rus işgali altındaki Kırım’ın çeşitli bölgelerindeki kamplarında, Kırımlı çocuklara eğitim ve gösteri adı altında Rus propagandası yapıldığı biliniyor.


Artek
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: