İşgalcilerce alıkonulan 5 Kırım Tatarından 2’si daha tutuklandı

Haberler
E. K.
19 Ağustos 2021, 10:50
E. K.
19 Ağustos 2021, 10:50

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalci güçlerin 17 Ağustos günü Kırım Tatarlarının evlerine düzenlediği toplu baskınlar sırasında alıkonulan 5 Kırım Tatarından 2’si hakkında daha tutuklama kararı alındı. 3 Kırım Tatarı, 17 Ağustos 2021 tarihinde tutuklanmıştı.

Rus işgali altındaki Kırım’da 17 Ağustos 2021 tarihinde işgalci güçlerin, bir dizi Kırım Tatarının evine düzenlediği baskınlar sonucu alıkonulan 5 Kırım Tatarından 2’si hakkında daha “tutuklama” kararı alındı. Akyar (Sivastopol) şehrinde Kremlin kontrolündeki sözde Leninskiy Bölge Mahkemesi, 18 Ağustos tarihinde görülen davada, Rüstem Murasov ve Zaur Abdullayev’in 11 Ekim 2021 tarihine kadar tutuklanmasına karar verdi.

BEŞ KIRIM TATARININ EVİNE BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

Beş Kırım Tatarının, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulduğu belirtilmişti.  Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçler, 17 Ağustos 2021 tarihinde sabah erken saatlerde 5 Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Aramalardan sonra evlerine baskın düzenlenen Kırım Tatarları Raif Fevziyev, Cebbar Bekirov, Zaur Abdullayev, Rüstem Tairov, Rüstem Murasov alıkonuldu.

Kremlin kontrolündeki işgalci mahkemelerin 17 Ağustos’ta aldıkları kararlara göre, Rüstem Tairov 11 Ekim 2021 tarihine kadar, Cebbar Bekirov 10 Ekim 2021’e kadar, Raif Fevziyev 12 Ekim 2021 tarihine kadar tutuklu kalacak. 

İşgalcilerce alıkonulan Kırım Tatarları hakkında ne biliniyor?

Akmescit (Simferopol) bölgesine bağlı Mamak (Strogonovka) köyünde Kırım Tatar imamı Raif Feyziyev, 41 yaşında. Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek vermek için düzenlenen dua merasimlerinde imamlık yaptı ve siyasi tutsaklarının dava duruşmalarına katılıyordu. Siyasi tutsakların çocukları için başlatılan “Kırım Çocukluğu” girişimi çerçevesinde, erkek çocuklar için etkinlikler organize ediyordu.

Balıklava bölgesindeki Şuli (Ternovka) köyünde yaşayan Kırım Tatarı Cebbar Bekirov, 51 yaşında. Siyasi tutsaklara destek vermek için dava duruşmalara, dua merasimlerine katılım gösterdi ve siyasi tutsaklarının ailelerine destek veriyordu.

Akyar bölgesindeki Belbek (Fruktovoye) köyünde yaşayan Kırım Tatarı Rüstem Murasov, 49 yaşında. Murasov, dün karar duruşmalarının yapıldığı 5 Kırım Tatar siyasi tutsağa (Aluşta Grubu) destek vermek için Rusya’daki Rostov-na-Donu kentindeydi. Bu gece saat 3’te evine döndü birkaç saat sonra ise işgalci güçler, evine baskın yaptı. Siyasi tutsaklara destek vermek için düzenli olarak dava duruşmalarına katılıyordu.

Bahçesaray bölgesindeki Zalanköy’de (Holmovka) yaşayan Kırım Tatarı Zaur Abdullayev, 48 yaşında. Kırım Tatar aktivist düzenli olarak siyasi tutsakların dava duruşmalarına, siyasi tutsaklar için düzenlenen dua merasimlerine katılıyordu. Düzenlenen yardım kampanyalarında aktif olarak yer alıyordu.

Akyar bölgesindeki Povorotnoye köyünde yaşayan Rüstem Tairov 51 yaşında. Kırım tatar aktivist, siyasi tutsakların dava duruşmalarına, siyasi tutsaklar için düzenlenen dua merasimlerine düzenli olarak katılıyordu. Tutukevlerine alıkonulan siyasi tutsaklar için gıda ve kıyafet gönderimleri organize ediyordu.