İşgalcilerce alıkonulan 3 Kırım Tatarı serbest bırakıldı

Güncel
Anife Bilal
20 Eylül 2021, 11:15
Anife Bilal
20 Eylül 2021, 11:15

Rus işgali altındaki Kırım’da, 3-4 Eylül 2021’de işgalci güçler tarafından evlerinden kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov ve ayrıca Akmescit (Simferopol) kentinde, 4 Eylül’de Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde alıkonulan Arsen Ahtemov serbest bırakıldı. Üç Kırım Tatarı düzmece suçlamalar çerçevesinde 15 gün tutukluluk cezasına çarptırılmıştı.

Rus işgali altındaki Kırım’da, hukuksuz bir şekilde alıkonulan ve haklarında tutukluluk cezası alınan Kırım Tatarları salıverildi. Şevket Useinov, 18 Eylül 2021’de Eldar Odamanov ve Arsen Ahtemov 19 Eylül 2021’de serbest bırakıldılar. 

EVDEN KAÇIRILAN KIRIM TATARLARINA “POLİS GÖREVLİSİNİN TALEBİNE UYMAMAK” SUÇLAMASI

Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov, biri gece vakti, diğeri sabahın erken saatlerinde FSB görevlileri tarafından evlerinden kaçırıldı. Bir gün boyunca yasa dışı olarak alıkonulduktan sonra Kırım Tatarları serbest bırakıldı ancak birkaç dakika sonra tekrar alıkonuldu ve haklarında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

KARDEŞİNİ ARAYAN KIRIM TATARINA TUTUKLULUK CEZASI

Öte yandan Arsen Ahtemov, 4 Eylül’de Akmescit’teki FSB binası önünde alıkonuldu. Arsen Ahtemov işgalci güçler tarafından kaçırılan kardeşi Asan Ahtemov’un yerini öğrenmek için FSB binası önüne gelmişti. Ancak işgalci güçler açıklama yapmak yerine FSB binası yakınlarında bekleyen Kırım Tatarlarına müdahale etti. FSB binası önünde alıkonulan 58 Kırım Tatarı hakkında yasal işlem başlatıldı.

İKİ KIRIM TATARINA TUTUKLULUK CEZASI

Arsen Ahtemov ve Eskender Ahtemov hakkında, Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açılırken kalan 56 kişi, koronavirüs salgını nedeniyle yürürlükte olan Rusya İdari Kanununun 20.6.1. maddesini (olağanüstü durumda davranış kurallarına uymama) ihlal etmekle suçlandı. İki Kırım Tatarının davası, 6 Eylül’de Akmescit (Simferopol) kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi’nde görüldü. Kırım Tatarları suçlu bulan işgalci mahkeme, Eskender Ahtemov hakkında 10 gün tutuklama, Arsen Ahtemov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası verdi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde, yapılan açıklamada Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle suçluyor.