İşgalciler zorunlu psikiyatri muayenesini bir baskı aracı olarak kullanmaya devam ediyor

01 Haziran 2020, 13:34

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem Seytmemetov, zorunlu psikiyatri muayenesine gönderildi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına açıklama yapan avukat Nazim Şehmambetov, savunmanın Seytmemetov’un zorunlu psikiyatri muayenesine gönderilmesine itiraz ettiğini belirterek, “İlk önce ilgili kategorideki davalarda böyle bir muayenenin yapılması mecburi değil. İkincisi ise böyle bir muayene belli bir gerekçeye dayanarak; yani bir kişinin şu ya da bu düzeyde akli dengesinin bozuk olabileceğine dair nesnel şüphelerle ilişkilendirilerek talep edilmeli. Yani soruşturma görevlisi bazı sapmaları gözlemeli ve bunları kayda geçirmeli. Müvekkilimin ise muayene için psikiyatri hastanesine gönderilmesi için hiçbir neden yok.” dedi.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN

Bilindiği gibi, 11 Mart 2020 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Bahçesaray şehri ve Bahçesaray bölgesinde, 7 Kırım Tatarının evinde sabahın erken saatlerinde arama gerçekleşti.

Aramalar sonucunda beş kişi alıkonuldu. Alıkonulan Kırım Tatarları Enver Mustafayev, Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Amet Suleymanov ve Rüstem Seytmemetov Akmescit’teki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Şubesine götürüldü. Daha sonra Enver Mustafayev’in serbest bırakıldığı bildirildi.

Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 13 Mart 2020 tarihinde 3 Kırım Tatarı hakkında tutuklama ve biri hakkında da ev hapsi kararı aldı.


Kırım Tatar siyasi tutsaklar
Rüstem Seytmemetov