İşgalciler, Ukraynalı aktivist Prihodko hakkında tutuklama kararı verdi

10 Ekim 2019, 17:58

Kırım’daki işgalci mahkemenin, Sak kenti valilik binasını patlatma girişiminde bulunma iddiasıyla suçladıkları Ukrayna yanlısı aktivist Oleg Prihodko hakkında tutuklama kararı verdi. Suçlamaları reddeden Prihodko, 10 Aralık 2019 tarihine kadar tutuklu kalacak.

Kremlin yanlısı mahkeme Prihodko ile ilgili kararı akşam saat 18.00 sıralarında açıkladı. Öte yandan dün tutuklandığı zamandan bu yana Prihodko’ya yemek verilmediği ve yaklaşık 24 saat aç bırakıldığı öğrenildi. Duruşma sırasında kendisine yöneltilen suçlamalar kabul etmeyen Prihodko, suçlamaların uydurma olduğunu söyledi.

FSB, GÜYA TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEMİŞ OLDU!

Avukat Nazim Şeyhmambetov yaptığı açıklamada, “Dün akşam Oleg Prihodko’nun garajında inceleme yapıldı. Garajda, FSB görevlileri 200 TNT patlayıcısı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) buldu. Prihodko, Sak kenti valilik binasını patlatma girişimi hazırlamakla suçlanıyor. Soruşturmanın iddiasına göre o gözaltına alındığı için planı yerine getiremedi ve FSB görevlileri güya terör eylemini önledi.” diye anlattı.

Öte yandan, avukatın bildirdiğine göre, Ukraynalı aktivistin patlayıcı maddelerin kendisine ait olmadığı onların evine işgalci görevliler tarafından yerleştirdiğini savunduğu kaydediliyor.

Daha önce, avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını bildirmişti.

Oleg Prihodko
Rus baskısı
Bunlara da bakın: