İşgalciler Ukraynalı aktivisti tutuklu bıraktı

Haberler
Anife Bilal
20 Şubat 2020, 17:59
Anife Bilal
20 Şubat 2020, 17:59

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, işgalciler tarafından sözde terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko’nun tutukluluk süresinin uzatılması ile ilgili verilen şikayet dilekçesini reddetti.

Sözde mahkeme duruşmasının açık olarak yapıldığı Prihodko’nun ise duruşmaya video bağlantı yoluyla katıldığını belirtti.

Daha önce, Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, Prihodko’nun tutukluluk süresini 10 Nisan 2020 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

FSB, GÜYA TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEDİ!

FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prıhodko’nun evinde arama düzenlemişti. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etmişti.

İşgalciler, Prihodko’nun güya Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prıhodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini ileri sürdü.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını açıklamıştı.

İşgalci mahkeme Ukraynalı aktivist hakkında tutuklama kararı almıştı.